Britská královská rodina není rodina jako každá jiná, zvláštní pravidla platí také pro její cestování

Slovo „rodina“ pro většinu z nás znamená okruh osob, kde se cítíme příjemně a můžeme se chovat svobodně a uvolnit se. Pokud jde o cestování s rodinou, obvykle se jedná o společné cesty na dovolenou, které jsou spojeny s těšením se na nová místa a nové společné zážitky, zejména tehdy, pokud jsou součástí rodiny také děti.

Britská královská rodina se však již po staletí řídí řadou pravidel, která pokrývají prakticky celý život jejích členů. Jedná se například o pravidla týkající se

  • uzavření manželství
  • zastávání volených funkcí
  • odívání, a samozřejmě také
  • cestování.

Kterými letadly?

Pravidla v tomto ohledu nejsou příliš striktní, pro některé cesty jsou využívány oficiální stroje britské vlády, pro většinu však lety britské národní letecké společnosti, kterou britská královská rodina takto podporuje.

Následníci trůnu odděleně

Následnictví trůnu musí být samozřejmě příslušně chráněno, a proto platí pravidlo, že následníci mohou spolu cestovat pouze do určitého věku. To znamená, že nyní ještě může princ William cestovat se svým synem Georgem, ale jakmile syn dosáhne věku 12 let, budou muset otec a syn cestovat odděleně.

„Zdroj obrázku: Pixabay.com“

Smuteční oblečení vždy sebou

Jedním z předepsaných a dodržovaných pravidel cestování členů britské královské rodiny je, že sebou vždy musí mít smuteční černé oblečení pro případ, že by došlo k úmrtí jiného člena královské rodiny. Tak totiž bude moci pozůstalý člen královské rodiny při návratu vystoupit z letadla již patřičně oděn.

Ctí se tradice navštívené země

Před cestou si poradci pečlivě nastudují zvyky v oblékaní, které platí v dané zemi, aby se členové královské rodiny nedopustili nevhodným oděvem společenského prohřešku nebo dokonce urážky hostitele.

Navíc, před přistáním se členové královské rodiny vždy převléknou a v nových šatech pak vypadají upraveně a nelze na nich poznat, že mají za sebou leckdy dlouhou a únavnou cestu.

Kolik řečí znáš, tolikrát jsi králem

K výrazu úcty k tradicím a kultuře jiných zemí patří i pozdrav v místním jazyce, případně doplněný o několik dalších základních vět. Na takové vystoupení se ti členové královské rodiny, které čeká projev, vždy pečlivě připravují.

Rodinný lékař jako spolucestující

Když cestuje královna společně s princem Philipem, je s nimi po celou dobu jejich lékař, což je dáno nejen jejich vysokým postavením, ale také věkem.