Cute Persian Cat Sitting Green Grass Field

Britští vědci rozdělili majitele koček do pěti kategorií

Vědci z britské univerzity v Exeteru se tentokrát zaměřili na majitele a milovníky koček. Provedli zajímavou studii, která jim umožnila rozdělení všech milovníků koček do pěti kategorií. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými kategoriemi a do které byste zařadili sebe?

Kočky vládnou svým pánům. Nikdy to nebude naopak

Kočky jsou zvířata, která si žijí vlastním životem. Svého majitele naučí, jak se má správně chovat. Nikdy to nebude kočka, která bude poslouchat. Ona si věci přizpůsobí tak, aby se cítila dobře. A tak není divu, že někteří lidé s kočkami nevychází dobře. A pak jsou tu ti, kteří je milují. Fascinují je.

Nyní se na milovníky koček zaměřili vědci z University of Exeter z Velké Británie, kteří provedli průzkum mezi chovateli koček. Poté pomocí příslušného klíče a sady odpovědí rozdělili účastníky do pěti skupin. Samozřejmě s přihlédnutím k jejich postoji k turistice a lovu jejich domácích mazlíčků.

Zdroj obrázku: Freepik

Pět kategorií milovníků koček

  • Svědomití majitelé. Jsou to lidé, kteří se obávají dopadu kočičího toulání a lovu na biologickou rozmanitost jejich teritoria. Majitelé se cítí být zodpovědní za škody způsobené jejich kočkami.
  • Zarputilí obránci. Tato skupina se méně zajímá o ostatní zvířata, která žijí v teritoriu jejich kočky. Nevadí jim, že jejich kočka sem tam uloví nějaký ten drobný hmyz, myš nebo sousedova křečka. Nejvíce jim záleží na bezpečí jejich koček.
  • Tolerantní majitelé. Jedná se o ty pečovatele, kteří plně akceptují lovecké excesy svých koček, přestože k nim mají negativní vztah.
  • Laissez-faire strážci. Příslušníci této skupiny vůbec nemají tušení, jaké škody může jejich kočka při výletech po okolí napáchat.
  • Obránci svobody. Tato skupina se staví proti jakémukoliv omezování svobody svých koček a hájí jejich právo na lov. Je to přece jejich přirozená vlastnost.

Jak jsou ohrožena malá zvířata a hmyz ve městech a na vesnicích?

Do jaké kategorie spadáte vy? Poznáváte se v některé z nich? Kočky jsou mistry lovu. Je to jejich přirozený instinkt. A je logické, že i ve šlechtěné kočce, která nikdy nebyla venku a najednou se ocitne ve volné přírodě, byť jen u vás na zahradě, se začne probouzet lovecký instinkt s první mouchou, která proletí kolem. Je však důležité myslet na to, že počet koček hodně ovlivňuje vysokou úmrtnost menších savců i ptáků žijících ve městech a na vesnicích.

Zdroj: https://news-archive.exeter.ac.uk/homepage/title_812965_en.html, https://esajournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/fee.2254, https://besjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1002/pan3.6, https://www.scientificamerican.com/article/the-inner-life-of-cats/