Brýle jsou módním doplňkem i potřebou. Špatné čištění je může poškodit
Brýle jsou poměrně drahé, takže stojí za to se o ně starat, aby vám vydržely co nejdéle. Doprovázet vás mohou několik minut denně nebo i celý den, takže se na nich lehce usadí nečistoty nebo částice prachu. Proto byste je měli pravidelně čistit, aby vám poskytly takový zrakový komfort, jaký potřebujete.
Lidé, kteří brýle nosí, dělají při čistění několik chyb
Takové chyby ale mohou poškrábat čočky nebo je jinak trvale poškodit. Nevhodné jsou některé čisticí prostředky a doplňky nebo otírání oděvem či kapesníky. Čočky a rámečky dostávají zabrat také v případě, pokud si brýle sundáváte jednou rukou. Jak se tomu vyhnout a efektivně si brýle vyčistit? A jak se o ně starat, aby opravdu vydržely několik let?
Dnešní čočky brýlí jsou pokryty speciálními povlaky, které zajišťují jejich vysokou kvalitu. I když jsou odolnější vůči vnějším vlivům, vyžadují péči, aby sloužily dlouho. Nesprávné čištění brýlí může způsobit trvalé poškození povrchu. Největší chybou je, pokud si brýle otíráte kouskem košile, svetru nebo jiného kousku oblečení. Struktura takových materiálů může čočku poškrábat. Stejně škodlivé jsou:
- papírové ručníky,
- kapesníky,
- toaletní papír.
Tyto prostředky na čištění mají dřevěná vlákna, která mohou poškodit jemné povlaky podložních sklíček. Hodně lidí také porušuje pravidlo mokrého čištění brýlí. Před otřením brýlí je navlhčete z obou stran vhodným prostředkem nebo vodou. Nesmí být ale příliš horká. Zakázáno je používat amoniak, který může čočky zbavit antistatického nátěru.
Nezapomínejte čistit také obruby
Brýle můžete čistit tak, že je umístíte pod proud teplé vody a umyjete je přípravkem jemného mýdla. Poté setřete přebytečnou vodu z brýlí a otřete je měkkým hadříkem – nejlépe tím, který dostanete od optika ke každým novým brýlím. K čištění brýlových čoček můžete použít kapalinu, která je na tento účel určená.
Brýle můžete čistit také jednorázovými hadříky, které jsou namočené ve speciální tekutině. Každého půl roku zkuste zajít do optiky, kde vám brýle vyčistí ultrazvukem. Díky této metodě se zbavíte usazenin, mastných skvrn a také písku mezi rámečky a čočkami. Ultrazvukový čistič si můžete koupit také domů.
Sundávání i nandávání brýlí by mělo být oběma rukama, aby nedošlo k jejich vážnému poškození. Brýle nikdy neodkládejte do kapsy nebo kabelky, jinak si je poškrábete a zničíte jejich funkčnost.