
Brzké obouvání batolat má podle lékařů nezdravý dopad na dětská chodidla
Dětské botičky jsou tak neodolatelné, že máme chuť je svým ratolestem koupit co nejdříve. Navíc panuje všeobecná představa, že v botičce se „volná“ noha najednou zpevní a dítěti poskytne zdravější pohyb. Brzkým obouváním však rodiče mohou nadělat více škody než užitku.
Dokud nebude chodit
Fyzioterapeuti dnes už maminkám radí děti předčasně neobouvat. Pevné boty na plazícím se nebo lozícím dítěti můžou zapříčiňovat vytáčení nohy ven, a tak formovat její nepřirozené držení. Dítě, které ještě zcela nechodí, proto raději ponechávejte stále jen v ponožkách. Je to sice velice lákavé, obout je do botiček jen co udělají první krok, v tomto případě se ale vyplatí nějaký ten měsíc počkat.

Výběr je široký
Každý specializovaný obchod má své proškolené pracovníky a ti vám s výběrem vhodné obuvi jistě velice rádi poradí. Přitom je vhodné vzít dítě s sebou a botu mu přímo na místě vyzkoušet. Jakmile si tedy bude vaše dítko v chůzi jisté, pak můžete ihned vyrazit na nákupy a vybírat z velké škály barev a typů dětské obuvi. Zde se můžete seznámit s tím, co konkrétní pojmy znamenají:
- ponožkoboty – napůl boty, napůl ponožky, aby nožičky nestudilo,
- capáčky – tzv. první botičky, mají spíše ale jen ochrannou funkci,
- barefoot – bota, která stimuluje chůzi naboso,
- celoroční obuv – klasická pevná bota vhodná do každého počasí.
Barefoot není záruka zdravé obuvi
Trend tzv. bosé obuvi byl populární zprvu na západě, a ačkoli nyní západ už na barefoot obuv pohlíží i kritickým okem, ve východní Evropě jí lidé začali teprve propadat. Odborníci se dnes přesto shodnou, že barefoot boty nejsou pro dítě ideální volbou, alespoň co se dlouhodobého hlediska týče. Pevná obuv má své nenahraditelné místo ve vývoji dětské nožky. Proto, i když trend bosých botou hýbe světem, mějte na paměti, že dětem by se měla poskytnout v prvé řadě kvalitní, certifikovaná dětská obuv.