Woman Clutching Her Stomach With Her Hands Discomfort

Bublání v břiše neznamená vždy hlad. Je důležité všímat si i dalších příznaků

Podivné zvuky z břicha mohou být mnohdy velmi nepříjemné. Lidé často předpokládají, že jsou spojené s hladem. Avšak bublání nebo žblunkání v břiše může mít další, poněkud závažnější důvody. V dnešním článku vám řekneme, čeho to může být příznakem.

Bublání a hlad

Zvuky, které vycházejí ze žaludku a ze střev, bývají lidem trapné, zejména proto, že se objevují v nejméně očekávaném okamžiku. Je to však docela běžný jev a jejich výskyt obvykle znamená správné fungování zažívacího traktu. Stává se však, že jsou příznakem určitých chorob.

Podle mnohých bublání signalizuje, že je čas něco sníst. Když je žaludek prázdný, jeho stěny se zmenšují a plyn v něm je tlačen směrem k dvanáctníku. Odtud pochází slyšitelné žblunkání. Je třeba zdůraznit, že tento zvuk souvisí hlavně s funkcí střev. V některých případech se objeví hned po jídle, ale nemělo by to být důvodem k obavám. Pokud však máte i bolest žaludku nebo nevolnost, domluvte si setkání se specialistou.

Zdroj obrázku: Freepik

Bublání a žblunkání

Poměrně často je bublání ve střevech spojeno s přejídáním. Konzumace mnoha různých jídel je snadný způsob, jak si přivodit gastrointestinální potíže a těžké trávení. V této situaci je bublání v břiše přirozené a není nutné ho nijak řešit. Trvá-li však několik dní a je doprovázeno bolestí, může znamenat otravu jídlem. Kromě toho je bublání spojeno s nadýmáním po konzumaci zelí nebo fazolí.

Zvuky ze břicha, jako je bublání, znamenají, že jídlo je správně stráveno. Můžou se objevit, když se smíchá jídlo se žaludeční šťávou. Kromě toho stojí za zmínku, že podivné zvuky mohou být způsobeny nadměrným stresem. Nelze skrýt, že stres ovlivňuje trávicí systém a funkci střev. Způsobuje bolest žaludku, nevolnost, průjem a také trapné bublání.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324695, https://www.henryford.com/blog/2021/09/why-does-my-stomach-make-noises, https://opa.org.uk/what-can-cause-stomach-churning/, https://nowpatient.com/healthy-living-and-wellness/five-signs-your-bloating-is-something-more-serious, https://health.clevelandclinic.org/stomach-churning-may-gut-stress/