Bylinky, které vám doma nesmí chybět
Kouzlo bylinek znali již naši předkové. V dobách minulých lidé často, dříve než k lékaři, mířili nejdříve za bábou kořenářkou, aby jim pomohla od jejich neduhů a potíži. A báby kořenářky spoustě nemocným pomohly vyřešit jejich obtíže. Účinky bylinek se tak tradují až do dnešních dob, kdy spoustu lidí volí raději cestu přírodní léčby, než by se „ládovali“ chemickými léky. Z bylinek si můžeme připravit následující:
- sirupy
- čaje
- mastičky
- odvary
- tinktury
Připravte se na zimu
Již na podzim nám začíná sezóna chřipek a respiračních onemocněních. Mezi základní výbavu bylinek, které se budou v tomto období hodit, určitě zařaďte lipový květ, mateřídoušku, mátu a jitrocel, které vám pomohou s kašlem. Na bolest v krku zabere řepík a šalvěj. Z řepíku si připravte čaj, klidně celou konvici, který popíjejte v průběhu celého dne. Odvar ze šalvěj spíš kloktejte, alespoň pětkrát za den. Bylinky můžete trhat a sušit v průběhu celého léta, některé i počátkem podzimu. Pokud jste si nestačili udělat zásobu, nezoufejte, v lékárně či menších obchůdcích s bylinkami nebo zdravou výživou, můžete zakoupit již míchané směsi nebo i jednotlivé pytlíčky, s těmito přírodními pomocníky. Směs bylinek si pak můžete namíchat i doma, podle vlastní chuti, nebo odvary z nich pít jednotlivě. Pokud přimícháte také sušené šípky, určitě tím nic nezkazíte.
Rýmovník
Už jste slyšeli o rýmovníku? Pokud ještě ne, tak teď zpozorněte. Tento zázrak si snadno vypěstujete i doma za oknem, stačí vám k tomu odnož této rostlinky. Jedná se o velmi nenáročnou bylinku, kterou můžete pěstovat nejen v hlíně, ale i hydroponicky. Čím více budete zaštipovat výhonky, tím rychleji poroste. Hodí se pro výrobu sirupu, mastičky nebo čaje. Využijete ho například při:
- rýmě
- potížích s průduškami
- lehkých popáleninách a odřeninách
- bolestech hlavy
Díky svému velmi silnému aroma z něj lze připravit i přírodní repelent. Také lze použít k provonění marmelád, ale pozor, dejte jen malé množství, je opravdu velmi aromatický, ale to zjistíte sami, pokud ho vyzkoušíte.
Vaření
Většinu bylinek můžeme přidat i do pokrmů, tam dodají jídlu nový rozměr a mnohdy velmi podtrhnou chuť.
Bazalku a oregano využijete především v jídlech italské kuchyně, skvěle se hodí do špaget, lasagní a na pizzu. Tymián využijete nejen v české klasice – svíčkové, ale i do marinád na maso či do různých dipů. Do orientálních pokrmů určitě přidejte koriandr. Vývar se neobejde bez petržele nebo libečku. Silné aroma rozmarýnu se hodí ke grilovaným masům, rybám nebo zvěřině. A co třeba koprová omáčka? Máte rádi kopr nebo patříte mezi jeho odpůrce? Dále tu máme pažitku, estragon, kerblík, saturejku, pelyněk a mnoho dalších. Napište nám do komentářů, jaká je vaše nejoblíbenější bylinka. Můžete přidat i recept a inspirovat tak ostatní.