Caj3

Čaj je zdravý, odborníci však varují před nebezpečným pitím, které způsobuje rakovinu

Horký čaj a zimní den? Kombinace, která do sebe dokonale zapadá. Pomocí horkého nápoje se dokážeme zahřát, ale zároveň si navodit příjemnou energii a uvolnění. A pokud vybereme čaje bylinkové a ne ty, které koupíme v pytlíku v supermarketu, mají pro naše zdraví pozitivní účinky. Například takový heřmánek, šalvěj a mnoho jiných. Ovšem pít čaj velmi horký se nevyplácí. V takovém případě nemá pro naše zdraví pozitivní účinky.

Zdroj obrázku: Freepik

Vědecké poznatky

Vědci se rozhodli tento oblíbený nápoj prozkoumat. Výsledky byly publikovány v časopise International Journal. Studie podrobila zkoušce 50 000 lidí v Golestánu v Íránu. Proč zrovna tato země? Protože Íránci milují černý čaj a pijí ho horký. Vědci vyloučili veškeré karcinogenní látky, jako je kouření a pití alkoholu. Zkoumali pouze občany, kteří nepijí a nekouří. Po několika letech zkoumání přišli na to, že lidem, kteří pijí dva horké šálky čaje denně, se riziko rakoviny jícnu zvýšilo až o 90 %. Ti, kteří pili studený či vlažný čaj, měli výsledky abnormálně lepší. Závěrečné shrnutí znělo: čaj by se měl pít při teplotě 40 °C, maximálně při 45 °C.  

Zdroj obrázku: Freepik

Čaj může být i zdravý

Čaj je jistě zdravý, jen ho nesmíme pít tak horký. V takovém případě by nám hrozilo onemocnění rakovinou jícnu. Horká voda poškozuje sliznici jícnu a v popálených místech se tvoří takzvané eroze, kde probíhá buněčné dělení, a později se vyvinou v rakovinu. Dopřejte si bylinný čaj, ale maximálně do teploty 45 °C. 

Rakovina jícnu u nás

Češi milují horký čaj, o tom žádná. Je ale třeba mít stále na paměti, že rakovina jícnu je osmou nejčastější vážnou chorobou na světě. Ročně na ni zemře až 400 000 lidí. Bohužel se jedná o nemoc, kterou nelze včas diagnostikovat. Lidé chodí k lékaři, až když mají potíže s dechem nebo obrovský knedlík v krku. Proto má rakovina jícnu poměrně velké úmrtí.

Zdroj: https://www.marketwatch.com/story/this-is-the-safe-way-to-drink-hot-tea-2019-03-21, https://www.mskcc.org/news/burning-issue-truth-about-hot-drinks-and-esophageal-cancer-risk, https://edition.cnn.com/2019/03/20/health/hot-tea-linked-to-higher-cancer-risk-study-intl/index.html