Čaj pomůže ke kráse pokožce i rostlinám. Jeho blahodárné složení strčí do kapsy i nejdražší přípravky
Čajová sedlina se dá použít mnoha způsoby, a to nejen v domácnosti, ale také na zahradě. Čajová sedlina vzniká jako odpad při vaření čaje, stejně jako kávová. Mnoho lidí ale nenapadne, že ji nemusí vyhazovat, hodí se totiž na čištění v domácnosti, ale také jako domácí hnojivo pro pokojové i zahradní květiny. Využít se dá ovšem i k jiným účelům, které vám ukážeme.
Rostliny potřebují kvalitní hnojivo
Kvalitní hnojivo je potřeba, aby rostliny dobře rostly a bujně kvetly. Domácí hnojiva jsou tím nejlepším způsobem, jak rostlinám dopřát kvalitní živiny. Zajistíte nejen živiny, ale také optimální vlhkost půdy a rostlinám se bude dařit. Kromě toho v čajové sedlině najdeme dusík, draslík, nebo dokonce éterické oleje. Nejvíce prospěšných složek je v bílém nebo černém čaji, tyto druhy se používají ke hnojení nejvíce.
Čajovou sedlinu pak můžete využít také jako domácí kosmetiku. Můžete si z ní snadno připravit pleťovou masku nebo sáčky použít jako ochranu před oteklýma očima. Pleťovou masku si snadno vyrobíte ze zeleného čaje, který má nejvíce antioxidantů. Můžete uvařit lžíci čaje, kterou pak dejte do sklenice, nechte vychladnout a přidejte k tomu také banán a trochu přírodního jogurtu.
Otoky očí budou hned pryč
Kromě toho můžete čajovou sedlinu použít také na otoky očí. Sáčky použitého čaje přiložte na víčka a nechte působit asi 20 minut. Uvidíte, že oči budou více odpočinuté a otoky a kruhy pod očima zmizí. Čaj navíc bude působit protizánětlivě. Sedlina se pak bude hodit také na úklid domácnosti. Můžete ji vhodit například do toalety, nechat chvíli působit a poté spláchnout.
Z čajové sedliny si můžete vyrobit sáčky, které budou pohlcovat vlhkost i nepříjemné pachy. To se bude hodit například do lednice, ale také do šatní skříně, kde se velmi často vlhkost objevuje a vzniká pak plíseň.
Zdroj: https://mansatea.com/blogs/learn/used-tea-leaves