Čas setkávání a hodování se blíží. Pro mazlíčky prostřená hostina ale znamená obrovské riziko

Svátky jsou časem rodinných setkání, dobrého jídla, odpočinku a velké radosti. Pro naše čtyřnohé miláčky však nemusí být až tak veselé. Mnohé z populárních vánočních pamlsků jsou pro naše kočky a psy velmi škodlivé. Dávejte proto pozor, kam se během těchto svátků může váš mazlíček dostat a kam ne.

Vánoční jídla nejsou vhodná pro psy a kočky

Vánoční hodování tradičně znamená spoustu masa a mastných jídel, která mohou obsahovat cibuli a česnek, takže si dávejte pozor, abyste svá zvířata nekrmili zbytky ze stolu. Příliš mastná strava může vést k poruchám trávení, a dokonce k nebezpečné pankreatitidě u našich mazlíčků. Česnek a cibule mohou způsobit podráždění gastrointestinálního traktu, anémii a selhání ledvin. Zvířata bychom neměli krmit ani kostmi, aby nedošlo k poranění úst.

Aby byly svátky radostným časem pro všechny členy rodiny, stojí za to dodržovat pravidelnou, komplexní a vyváženou stravu i u našeho čtyřnohého mazlíčka. Když si my sedáme k slavnostnímu stolu, ujistěte se, že vaše zvířata mají ty správné zvířecí pochoutky. Tyto pochoutky mohou zdraví zvířat dokonce podpořit, například dentální tyčinky, které pečují o správnou zubní hygienu.

Zdroj obrázku: Freepik

Toxická čokoláda

Vánoční cukroví a jiné pečivo uchovávejte dál od svých mazlíčků. Jejich obsah se neshoduje s jídelním lístkem zvířat. Kakao, rozinky, makadamové ořechy nebo xylitol, to vše jsou běžné ingredience, které jsou pro naše zvířata nevhodné. Xylitol je například umělé sladidlo, které se nachází v mnoha potravinách, zejména pudincích, koláčích a krémech. Tato přísada může vést k hypoglykémii a selhání jater.

Čokoláda je toxická pro kočky, ale i psy. Obsahuje theobromin, který může být příčinou zvracení, průjmu i selhání ledvin. Konzumace jedné větší dávky čokolády, stejně jako konzumace malých porcí v delším časovém období jsou nebezpečné, protože theobromin se hromadí v těle zvířete. Čím více kakaa je v daném pokrmu, tím je pro naše zvíře škodlivější. Tmavá čokoláda je nebezpečnější než ta mléčná. Po konzumaci čokolády se ihned obraťte na veterináře.

Zdroj: https://vcahospitals.com/know-your-pet/chocolate-poisoning-in-dogs