soda-4017615_1920

Celý byt bude jako ze škatulky díky čtyřem doma vyrobeným čističům

Co nejméně umělé chemie v domácnosti je trendem posledních let. A to je dobře. Přírodní čisticí přípravky jsou lepší pro vaše zdraví i pro přírodu.

Multifunkční antibakteriální přípravek

Tuto tekutinu, která hravě zatočí s bakteriemi, připravíte velmi snadno. Do skleněné nádoby nalijte dvě sklenice octa a přidejte omytou kůru z velkého grapefruitu. Sklenici uzavřete a odložte na chladné, tmavé místo. Po jednom týdnu tekutinu sceďte a přidejte 10 kapek tea tree oleje. Éterický olej z čajovníku koupíte v aroma shopech, drogeriích nebo lékárnách. Má antibakteriální a antiseptické vlastnosti. Užívá se i lokálně, například na zanícené pupínky nebo opary. Přípravek z octa, grapefruitu a tea tree oleje přelijte do čistého rozprašovače. Využijete ho jako desinfekci rukou nebo k mytí povrchů, například kuchyňské linky nebo pracovního stolu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čistič oken, zrcadel a dalších skleněných ploch

Převařte 2 sklenice vody, přidejte 2 polévkové lžíce obyčejného tekutého mýdla a 2 lžíce vysokoprocentního alkoholu. Směs nalijte do rozprašovače. S tímto přípravkem hravě vyčistíte okna, zrcadla, skleněnou desku stolu a další lesklé plochy v interiéru i exteriéru.

Levandulové „mléko“

Do 50 ml běžného tekutého mýdla přidejte 100 g jedlé sody a 10 kapek éterického levandulového oleje. S tímto přípravkem skvěle vyčistíte koupelnu – keramické obklady, vany a umyvadla. Umyté plochy budou zářit čistotou a také bude celý prostor příjemně provoněn levandulí.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Antistatický přípravek proti usazování prachu na nábytku

K výrobě tohoto čističe prachu budete potřebovat 2 čajové lžičky olivového oleje, půl lžičky éterického citronového oleje, čtvrt sklenice octa a 2 sklenice vody. Vše nalijte do rozprašovače. Díky antistatickým vlastnostem tohoto přípravku se nebude prach na nábytku tak snadno usazovat.