Person 1285500 1920

Červené skvrny na obličeji mohou být dar po rodičích, ale také známka nemoci

Červené skvrny na obličeji jsou běžným jevem. Objevují se hlavně při silných emocích nebo při velké fyzické námaze. Jsou zdravotně nezávadné, ale mohou způsobit určité nepohodlí. Některé ovšem značí závažné onemocnění, které souvisí s důležitými orgány, jako jsou srdce a játra. Jak se červeným skvrnám vyhnout a na co si dát pozor? 

Červené skvrny mohou mít různou formu, barva se mění na tváři, bradě, krku nebo nosu

Můžete také pociťovat pálení, píchání nebo svědění. Dermatologové diagnostikují tento jev jako kapilární kůži – pokožku s červenáním ve formě skvrn nebo pavoučích žil. Mohou se objevit i další příznaky, jako jsou: 

  • ekchymóza,
  • erytém,
  • růžovka,
  • hemangiomy.

Taková pokožka vyžaduje zvláštní péči, protože skvrny mohou být alergická reakce nebo známka onemocnění. Existuje ale mnoho příčin červených skvrn na pokožce obličeje, především stres, teplota vzduchu, cvičení nebo dědičnost. Skvrny mohou být cyklické nebo trvalé.

Zdroj obrázku: Pixabay

 Pokud se objeví dočasně, je důležité zjistit, jaký faktor je způsobuje. V případě dlouhodobých změn bude nejlepší řešení navštívit lékaře, který předepíše vhodnou léčbu a zjistí, jestli skvrny nejsou příznakem jiného, závažnějšího onemocnění. 

Červené skvrny mohou být způsobené zánětem

Nejčastěji jsou takové skvrny viditelné v zimě, kdy je naše pokožka suchá a vystavena chladu mnohem častěji. Mnoho lidí ale s tímto problémem bojuje bez ohledu na roční období. Červenání může ještě zvýraznit trvale suchá pokožka. Proto by obličeji měla být věnována náležitá péče. 

Používejte hlavně krémy, které zvlhčí pokožku, přidejte do stravy důležité živiny a také pijte hodně vody. Aplikujte na obličej kosmetiku, která neobsahuje alkohol, ale kyselinu hyaluronovou a glycerin. Jak se takovým skvrnám vyhnout?

Zdroj obrázku: Pixabay

Omezte množství konzumovaného alkoholu, který rozšiřuje cévy, vyvarujte se také silně kořeněným jídlům. Dbejte na správnou teplotu vody při koupání – neměla by být moc horká. Vyhněte se také sauně a soláriu a nepoužívejte peelingy, které by mohly odlupovat pokožku. Pro vlastní pohodlí byste se neměli opalovat a používejte krémy s UV filtrem. Je ale možné, že i když budete následovat všechny rady, červené skvrny nebo tečky se objeví i tak. S příchodem teplejšího počasí ale samy zmizí.