Chemická bělidla škodí tkaninám i životnímu prostředí. Vyzkoušejte raději účinnou domácí alternativu

Pokud chcete vybělit své oblíbené kousky oblečení nebo obnovit původní barvu a jas zašlých svátečních ubrusů, můžete se spolehnout na zakoupené bělidlo vyráběné na chemické bázi nebo zvolit jeho domácí výrobu. Použití koupeného bělidla je sice jednodušší, ale jedná se o nebezpečnou látku a je potřeba s ní zacházet velice opatrně. Hlavní výhodou domácí přípravy bělidla je vedle účinnosti také jeho bezpečnost.

Pro a proti koupeného bělidla

Bělidlo, které je k dostání v obchodech, obvykle představuje roztok chlornanu sodného, přičemž jako stabilizátor se používá hydroxid sodný. Chlornan sodný patří k silným oxidantům a je žíravý, i když nebezpečný je až při vyšších koncentracích. Hydroxid sodný pak způsobuje postupné snižování kvality organických vláken, takže při příliš agresivním nebo častějším bělení látka poměrně výrazně slábne. Proto odborníci doporučují zbytečně nerozšiřovat oblast, na níž je bělidlo nutné aplikovat. 

Zdroj obrázku: Freepik

Výhodou tohoto prostředku je zejména snadné použití a vysoká účinnost, zejména pokud jde o bavlnu. Pokud jde o nevýhody, vedle již zmiňovaného narušení struktury vláken a jejich oslabení je nutné dávat pozor také na to, aby se s vidinou ještě lepšího výsledku průmyslově vyráběné bělidlo nekombinovalo s dalšími čisticími prostředky, protože může dojít k prudké reakci. Pokud při používání bělidla sáhnete po horké vodě, chemickou reakcí se začnou uvolňovat chlorečnany, které mají negativní dopad na životní prostředí.

Domácí bělidlo

Důvody, pro které lidé nechtějí používat kupované bělidlo, mohou být různé. U některých to může být dáno jejich eko zaměřením, jiní mohou mít doma například malé děti nebo osoby trpící alergiemi, u nichž je žádoucí minimalizovat množství používaných chemických látek.

Zdroj obrázku: Freepik

Doma vyráběné bělidlo je bezpečné jak pro lidské zdraví, tak i pro životní prostředí. Pokud se vám nechce připravovat speciální prostředek a máte možnost prádlo po vyprání rozprostřít na přímém slunci, udělejte to a postříkejte ho přírodní citronovou šťávou. Tento postup používaly i generace před námi.

Pro přípravu domácího bělidla se nejvíce hodí voda upravená ionizací. Sklenici takto upravené vody smíchejte s 12 sklenicemi běžné vody a 1/4 šálku čerstvé citronové šťávy. Před praním přidejte do pračky dvě sklenice tohoto účinného a šetrného bělicího prostředku.

Zdroj: https://www.organicauthority.com/live-grow/how-to-brighten-whites-and-remove-stains-naturally