Chia semínka jsou ideálním doplňkem v těhotenství i během stresu. Oblíbený chia pudink připravíte během chvíle

Chia semínka jsou stále oblíbenější. Mají totiž mnoho zdraví prospěšných vlastností. Mohou snížit krevní tlak a cholesterol a také výborně chutnají. Nejčastěji si z nich připravujeme známý chia pudink. Jak na to a jaké jsou vlastnosti chia semínek?

Co jsou chia semínka?

Chia semínka jsou semena španělské šalvěje. Tato rostlina se už řadu let těší velkému zájmu především v Jižní Americe, odkud pochází. Semínka jsou malá, oválná a plochá, mají tmavou barvu a lesklou texturu. Mimo tmavou variantu se na trhu někdy objevují i bílá chia semínka.

Proč jíst chia semínka?

Předpokládá se, že konzumace chia semínek může podpořit činnost mozku, nervového systému a zraku. Dokážou zlepšit paměť a koncentraci a pomáhají také v boji proti depresím. 

Chia semínka mají pozitivní vliv na funkce oběhového systému. Mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění a aterosklerózy, ale ukázala se také jako účinná při snižování vysokého krevního tlaku a hladiny špatného cholesterolu.

Zdroj obrázku: Freepik

Chia semínka mohou konzumovat také těhotné ženy, pokud na ně nemají alergii. Podpoří správný vývoj plodu a bývají velmi nápomocná při nedostatku železa a vápníku, což jsou minerály, které jsou v těhotenství velmi důležité. 

Jak připravit chutný chia puding?

Vzhledem k tomu, že chia semínka mají mnoho pozitivních účinků na organismus, mohou se snadno použít i jako přísada do dezertů, kaší nebo do oblíbeného chia pudingu. 

Na přípravu chia pudingu budete potřebovat 4 lžíce chia semínek, 2 lžíce cukru a asi 330 ml mléka. Je jedno, zda zvolíte kravské, nebo jakékoliv rostlinné mléko. Chia semínka zalijte mlékem a oslaďte. Důležité je vše důkladně promíchat a připravenou směs nechat přes noc odležet v lednici. Během této doby začnou chia semínka bobtnat a dezert bude postupně houstnout. Ráno máte hotový puding, který jen dozdobíte třeba čerstvým ovocem nebo hoblinkami čokolády a můžete podávat.

Zdroj: https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chia-seeds