Breakfast Buffet Full Continental English

Cholesterol vám už starosti dělat nemusí. Tyhle oblíbené potraviny ho udrží na uzdě

Cholesterol je látka zodpovědná za syntézu žlučových kyselin, které hrají velmi důležitou roli při správném trávení a absorpci tuků. Cholesterol je také součástí nervových buněk, a proto je zodpovědný za správnou práci mozku. Problém však nastává, když je cholesterol příliš vysoký.

Vysoký cholesterol

Příliš vysoký cholesterol není doménou pouze lidí, kteří vedou nezdravý životní styl. Mezi příčiny zvýšeného cholesterolu patří faktory, jako je nízká fyzická aktivita, konzumace příliš mnoha nasycených kyselin, kouření a časté pití alkoholu. Svou roli hrají i genetické faktory, menopauza či onemocnění jater. Přebytek cholesterolu může vést k ateroskleróze, mrtvici i infarktu.

Mastné mořské ryby

Omega-3 mastné kyseliny jsou velmi účinné při snižování cholesterolu i krevního tlaku. Mezi ryby bohaté na takové tuky patří makrela, sardinky, úhoři a lososi. Ty obsahují až 1,8 g omega-3 tuků na 100 g masa.

Zdroj obrázku: Freepik

Avokádo

Podle výzkumů může konzumace pouze jednoho avokáda denně snížit špatný cholesterol. Děkovat za tento účinek můžeme přítomnosti kyseliny olejové, což je organická chemická sloučenina ze skupiny mononenasycených omega-9 mastných kyselin.

Ořechy

Mezi efektivní způsoby, jak snížit cholesterol, patří ořechy. Podle doporučení odborníků na výživu je vhodná denní dávka asi 30 g ořechů čili hrst denně. Stejně účinné jsou vlašské ořechy, kešu ořechy, mandle i arašídy.

Citrusy

Citrusy jsou bohaté nejen na vitamín C, který je užitečný při zlepšování imunity, ale také se pyšní velkým množstvím kyseliny galaktronové. Ta pomáhá rozpuštění přebytečného cholesterolu. Většinou se nachází v nízkokalorických grapefruitech, které díky vysokému obsahu antioxidantů posilují stěny cév.

Fyzická aktivita

Nezapomeňte na pravidelný pohyb. Výzkumy ukazují, že aktivní životní styl a pravidelné cvičení stimulují produkci a působení enzymů podporujících snížení cholesterolu. Obzvláště bývá doporučováno aerobní cvičení, jako je chůze, jogging a jízda na kole. Je důležité začít se hýbat postupně a také si uvědomit, že fyzická aktivita bude mít příznivý vliv na zdraví pouze v kombinaci se správnou stravou.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/how-to-lower-cholesterol