Smoothies 2253423 1920

Chřipka a nachlazení nemají šanci díky třem dokonalým koktejlům plným vitamínů

Každý rok se během zimního období plní ordinace praktických lékařů. Málokomu se v této době vyhnou různé virózy, nachlazení či chřipka. V médiích na nás doslova útočí reklamy na různé zázračné přípravky z lékárny, které slibují, že nás během chvilky postaví na nohy. Pokud však nechcete svému tělu dodávat pouze chemické léky, poohlédněte se po zdravější alternativě v podobě lahodných a výživných koktejlů. Jsou plné vitamínů a živin, které posílí tělo a pomůžou rychleji zvládnout infekci. V boji proti nemocem jsou důležité tyto látky:

  • vitamíny (především C, D a A),
  • minerály (vápník, hořčík, fosfor),
  • antioxidanty (látky, které neutralizují volné radikály).

Koktejl z červené řepy

Určitě se vyplatí sáhnout po koktejlu z červené řepy. Pro své léčebné účinky ji používaly už naše babičky. Je bohatá na vitamíny C a D, obsahuje draslík a antioxidanty, které mají protizánětlivé účinky a čistí tělo od toxinů. Pokud je řepa kombinována s ovocem nebo zeleninou, které obsahují velké množství vitamínu C, působí jako přírodní antibiotikum.

Zdroj obrázku: Pixabay

Do mixéru vložte jednu velkou oloupanou červenou řepu, zelené jablko, hrst špenátových listů a dvě salátové okurky. Vše rozmixujte a koktejl plný vitamínů je hotový. 

Koktejl z máslové dýně

Skvělým pomocníkem při léčbě nachlazení je i máslová dýně. Nejenže velmi dobře chutná, ale je především dobrým zdrojem betakarotenu, omega-3 mastných kyselin, draslíku a vitamínů A a C. Zkuste dýni zkombinovat se zázvorem, který zahřeje organismus, a s kurkumou, která působí silně protizánětlivě. Dýni omyjeme, oloupeme slupku a odstraníme semena. Nakrájíme na kostičky a vložíme do mixéru. Přidáme citron zbavený slupky, kousek zázvoru (cca 5 cm) a čajovou lžičku kurkumy.

Zdroj obrázku: Pixabay

Koktejl z citrusů a granátového jablka

Nakonec si dopřejme trochu exotické chuti, kterou nám poskytne granátové jablko. To je tvořeno ze 70 % vodou, obsahuje hořčík, vápník, fosfor, vitamín B a C. Jeho konzumace je doporučována lidem s horečkou. Zkombinujte granátové jablko s citrusy a vznikne vitamínová bomba. Citrony a grapefruity díky velkému množství vitamínu C posilují imunitu a dodávají organismu energii. Přidejte i čerstvou kapustu, která je plná antioxidantů a protizánětlivých látek. V mixéru smíchejte semena granátového jablka, dva grapefruity, jeden citron a spoustu čerstvé kapusty. Na zdraví!