Chuť na sladké občas přepadne každou z nás. Zkroťte ji něčím dobrým, ale zdravým

Sladkosti jsou neřest a mnohdy nejen děti, ale i nás dospělé přepadne nezkrotná chuť na něco pořádně sladkého. Věděli jste, že cukr je stejně návykový jako alkohol nebo cigarety? Proto jistě není divu, že odvyknout náš mozek na nezkrotné chutě po sladkostech je složité a mnoho z nás ani neodolá. Věřte, že se to ale rozhodně vyplatí.

Vyměňte smažení za pečení

Ach ty koblihy, jak jsou výtečné. Věděli jste, že jedna kobliha obsahuje až tři sta kalorií? Pokud chcete kalorie snížit, zkuste raději dezerty péct. Vyměňte bílou mouku za rozmixované vločky, mléko za tvaroh, máslo za přepuštěné máslo, rafinovaný cukr za med, přidejte vejce a z těchto surovin upečte zdravý dezert. Požívejte ovoce podle sezony, a máte vydatnou a lahodnou snídani. Sladit můžete klidně i fíky, datlemi nebo ananasovým sirupem, záleží jen na vás.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste to s jablky

Přes zimní období doporučujeme jablka nekupovat. Pokud máte ale své, uskladněné, dopřejte si je. Jakmile vás přepadne chuť na sladké, sáhněte po jednom jablku. Tento sladký plod obsahuje poměrně dost fruktózy, což je přírodní cukr, který uspokojí chuť na sladké. Pokud chcete chuť znásobit, dopřejte si jablka s tvarohem. Budete déle zasycení a váš glykemický index se sníží. Takže nehrozí nárůst inzulínu. 

Mezi jídly

Pokud si mezi jídlem něco rádi dopřejete, noste vždy v kabelce či batohu sušené ovoce a ořechy. Jsou bohatým zdrojem bílkovin a zdravých tuků a kyselin. Také uspokojí vaše chutě a nebudete mít brzy hlad. Sušené ovoce tělu zajistí vitamíny a minerály. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Sladkost? Ne! Raději zeleninu

Zažeňte chuť na sladké pomocí zeleniny. Například mrkev, paprika či červená řepa bude nejideálnější. Vložte zeleninu do úst a dlouze ji žvýkejte. Čím déle ji budete žvýkat, tím lépe. Také zkuste upéct koláč či buchtu ze sladkých brambor, dýně hokkaido či z řepy. Také z nich připravíte lahodný oběd, polévky nebo saláty. 

Zdroj: https://www.eatthis.com/stop-sugar-cravings-tips-experts/