Red Strawberry Hands Green Background Healthy Vitamin Berry Isolated

Chutnají výborně a jsou nabité vitamíny. Přesto by se jahodám někteří lidé měli vyhnout

Rádi si je užíváme se šlehačkou nebo cukrem. Chutnají dobře, když se podávají sólo nebo jsou doprovázeny jiným sezónním ovocem. Jahody jsou pro mnohé z nás nedílnou součástí léta. Je to nejen chutné, ale také zdravé a nízkokalorické občerstvení. Avšak kvůli přítomnosti určitých látek v těchto plodech by je neměl jíst každý.

Lahodná vitamínová bomba

Jahody jsou zdrojem mnoha látek a sloučenin, které příznivě ovlivňují práci těla. Ve 100 gramech těchto sezónních plodů je až 60 mg vitamínu C. Toto je porce, která pokrývá denní potřebu dospělého člověka. Jahody také obsahují vitamíny A a E, jakož i vitamíny skupiny B. Jejich konzumací poskytujeme tělu i draslík, fosfor, hořčík, vápník a železo.

Jahody jsou také cenným zdrojem vlákniny, která urychluje střevní peristaltiku a snižuje hladinu špatného LDL cholesterolu při čištění krve. Vláknina udržuje pocit sytosti, reguluje trávení a urychluje metabolismus, čímž podporuje hubnutí. Kromě toho působí jahody cholereticky a diureticky, neboť sestávají hlavně z vody. Obsahují kyselinu listovou, která reguluje vývoj a fungování téměř všech buněk.

Zdroj obrázku: Pixabay

Kdo by se měl jahodám vyhnout

Bohužel ne každý si v létě může vychutnat intenzivní chuť jahod. Někteří lidé by je z obavy o své zdraví měli vyloučit ze stravy. Tato skupina zahrnuje především lidi s alergií na proteiny nacházející se v těchto plodech. Jahody jsou jedním z nejvíce alergenních plodů, proto byste na ně měli být obzvláště opatrní. Alergie na jahody často postihuje děti, ale může se vyskytnout i u dospělých.

Mezi hlavní příznaky patří brnění nebo svědění úst, otok, křeče dýchacích cest, střevní potíže a kožní onemocnění. Jahodám by se měli vyhýbat i lidé s alergií na salicyláty. To jsou organické chemické sloučeniny solí a esterů kyseliny salicylové. V jejich případě je konzumace jahod obzvláště nebezpečná a může vést mimo jiné k dysfunkci jater nebo ledvin a poruchám oběhového systému, které se projevují krvácením v mozku.

Zdroj: https://www.lamansiondelasideas.com/en/fruits-and-vegetables/who-are-the-people-who-cannot-eat-strawberries-this-is-important-to-know-for-health/