Open Door Washing Machine With Linen

Chyby při praní ničí pračku i oblečení. Toto je devět nejčastějších z nich

Vložit prádlo, nastavit program a zmáčknout tlačítko. Říkáte si, že praní přece v dnešní době zvládá úplně každý. Ano, spustit pračku jistě každý umí, ale správně vyprat prádlo? To už bývá oříšek, proto je dobré se podívat na nejčastějších devět chyb, kterých se lidé při praní dopouštějí!

1.     Nesprávné vytřídění prádla

Nejčastější chyba se stává hned na začátku, kdy lidé nahází prádlo do bubnu bez rozmyslu nebo pouze podle barev. Nezáleží jen na barvách, ale je nutné zohlednit i materiál. K tomu je nutné prát odděleně ručníky nebo ložní prádlo.

2.     Nadužívání pracích prostředků

Více je lépe? U pracích prášků a gelů to rozhodně neplatí, přebytek pěny se totiž z vláken nevymáchá a zapere se do oblečení. Zbytky prášku pak mohou způsobit vyrážku nebo kožní alergickou reakci.

3.     Zipy zapnout

Svetry, mikiny nebo bundy na zip je nutné před praním zapnout, aby kovové hroty nepoškodily ostatní oblečení.

4.     Knoflíčky rozepnout

U košil a halenek naopak platí, že knoflíky se musí rozepnout, protože při praní hrozí jejich vytržení.

5.     Bělidlo zkracuje trvanlivost materiálů

Krásně vybělené prádlo? Po použití bělidla se docílí sněhobílé barvy, ale vlákna se rychleji rozpadají. Vhodnější je namísto bělidla použití čerstvé citronové šťávy přidané přímo do bubnu pračky.

6.     Plavky do pračky nepatří

Výrobky ze spandexu nebo elastanu jsou na praní citlivé. Plavky nebo sportovní oblečení je proto vhodné prát v ruce ve studené nebo vlažné vodě.

Zdroj obrázku: Freepik

7.     Aviváž se na ručníky nepoužívá

Krásně měkounké a hebounké jako v reklamě? Bohužel se jedná jen o marketing, při používání aviváže dochází ke snížení absorpčních vlastností froté vláken, ručníky pak nejen neplní funkci, ale rychleji ztrácí svěžest. Vhodnější je nalít do bubnu pračky půl sklenice octa, který vlákna změkčí.

8.     Přeplňování bubnu pračky

Naplněním bubnu prádlem až po okraj se neušetří vůbec nic, prádlo nebude správně vyprané ani vymáchané, navíc může dojít k poškození zařízení.

9.     Zanedbávání péče o pračku

Když pořád pere, tak je čistá? Pračka je sice neustále v chodu, to ale neznamená, že je čistá. V bubnu pračky, v těsnění i ve filtru se zachytávají nečistoty, vlasy, vlákna i zbytky pracích prostředků, které mohou ulpívat v záhybech. Vlivem toho může pračka zapáchat, protože se v ní mohou množit různé patogeny. Pračku je nutné jednou za čas umýt, poté nalít do bubnu ocet a spustit program na nejvyšší teplotu, aby se buben dokonale vyčistil.

Zdroj: https://blancliving.co/blogs/news/9-common-laundry-mistakes-and-how-to-fix-them