Cibulový postřik sníží množství klíšťat v zahradě
Sezóna je v plném proudu a s ní i neoblíbení parazité – klíšťata. Právě tito pavoukovci dokážou svým zakousnutím pěkně znepříjemnit život, a to nejen proto, že svědí a může vyvolat alergickou reakci. Navíc už je jen málo míst, kde jsme před nimi opravdu v bezpečí. Jak se klíšťat účinně zbavit pomocí suroviny, kterou už máme dávno doma? Právě to se dozvíte v dnešním článku.
Kde se před klíšťaty obzvlášť chránit a je to vlastně potřeba?
Klíšťata jsou parazité, kteří se živí jak lidskou, tak zvířecí krví. Jsou prakticky slepá, ale zato mají výborně vyvinutý čich a dokážou přítomnost živočicha odhalit i podle tepla, které vyzařuje. Jejich aktivní období je v podstatě od konce dubna až do začátku mrazíků. Klíšťata zpravidla ustupují, když se teplota dostane pod sedm stupňů. Obzvlášť aktivní jsou tito tvorové za vlhka a středních teplot. Jejich oblíbeným prostředím jsou pak smíšené lesy. Nemusíte se ale bát, ze stromu na vás neskočí. To je pouze dávno vyvrácený mýtus. Nejčastěji se totiž klíšťata zdržují ve vysokých trávách či hustých keřích. Globálním oteplováním se ale klíšťata rozšířila už prakticky všude a můžete na ně narazit i v městských parcích či na své zahradě.
Využijte proti klíšťatům jejich největší přednost – čich
Jak už bylo řečeno, klíšťata mají poměrně vyvinutý čich. Dokážou dokonce najít člověka pomocí pachu potu. Nic vám ale nebrání tuto schopnost využít proti nim. Abyste je vyhnali ze svého pozemku, namíchejte pěkně štiplavou směs. A co lepšího použít nežli cibuli. Na 180 gramů této suroviny budete potřebovat asi 6 litrů vody. Cibuli byste předtím měli nakrájet na kostičky běžné velikosti. Směs pak nechte louhovat zhruba dvanáct hodin. Poté, co doba uplyne, směs přes cedník slijte a rozdělte do rozprašovačů. Těmi pak zahrádku postříkejte. Obzvlášť se zaměřte na místa s hustým porostem.
Zdroj: https://sawyergardencenter.com/blog/76708/6-ways-to-keep-ticks-out-of-your-yard-naturally