Mattress Bedroom

Čistá matrace je základem kvalitního spánku

Postel s matrací patří mezi základní prvky každé ložnice. Lidé tráví v posteli každý den mnoho hodin v noci nebo přes den, po čase se ale začnou objevovat na povlaku skvrny, přidávají se další nečistoty a žmolky. Intenzivní používání udělá své, proto je třeba se o matraci řádně starat a čistit ji, aby vydržela dlouho. Ale jak ji pravidelně osvěžovat? Odpověď tkví v použití jedlé sody.

Matrace zlepšuje spánek

Když je matrace příliš tvrdá nebo naopak měkká, spánek je přerušovaný, což vede k ranní únavě. Nedostatek spánku zásadně ovlivňuje zdraví člověka, přičemž špatné spaní se dává do souvislosti s nezdravým životním stylem a vysokou stresovou zátěží. Záleží ale také na posteli a matraci, která musí být pevná, současně čistá. V zapáchající posteli rozhodně nikdo spát nechce, tím spíše, když ví, že je takové místo líhništěm bakterií. Domovem patogenů být nemusí, jen je potřeba ji pořádně čistit a pravidelně měnit ložní prádlo.

Zdroj obrázku: Freepik

Zásady postelové hygieny

Jíst v posteli? Nebo popíjet kávu na matraci? Tyto činnosti mohou vést k dalšímu znečištění matrace a ložního prádla. V ložním prádle a matraci se i bez jídla vyskytují nečistoty, prachové částice nebo vlasy, chlupy a kousky odumřelé kůže, které lákají různé mikroorganismy. Takové znečištění rozhodně není ideální pro zdravý spánek. To je důvod, proč experti doporučují vysávání matrace každý týden a pravidelnou výměnu prostěradla.

Dezinfekce a odstranění zápachu

Mnohdy nestačí jen vyluxovat povrch, matraci je třeba také důkladně vyčistit. Metoda čištění prodlužuje životnost matrace. Pro vyčištění se používá jedlá soda, která hloubkově čistí, současně dezinfikuje povrch. A co víc? Pohlcuje možné pachy. Suché čištění probíhá rozprostřením jedlé sody po povrchu pomocí sítka. Po třech hodinách se matrace vyluxuje. Z vody a jedlé sody se může též vymíchat pasta, která se rozetře po matraci, v tomto případě se nechá působit 30 minut, na závěr se setře mokrou houbou nebo hadříkem.

Zdroj: https://www.popsugar.com/smart-living/how-deep-clean-your-mattress-29764178