Washing Machine 2668472 1280

Čistá pračka je zárukou opravdu čistého prádla. Přírodní prostředky se o ni zaručeně postarají

Pračka slouží k odstranění nečistot a potu z oblečení. Tato špína se ale postupem času usazuje ve všech skrytých zákoutích v bubnu pračky. V kombinaci s vysokou vlhkostí představují dokonalou živnou půdu pro růst mikroorganismů, zejména plísní. Nejenže vypadají nevábně, ale mohou také silně zapáchat. Mají negativní vliv na životnost pračky i na naše zdraví – během praní mohou ulpět v textilních vláknech. Oblečení pak i po vyprání zapáchá a nepůsobí vůbec čistě. Aby se vaše pračka nestala inkubátorem pro mikroby, musíte ji pravidelně čistit. Zamezíte tím i usazování vodního kamene. Postačí vám k tomu jednoduché prostředky, které má doma každý:

  • bělidlo,
  • jedlá soda,
  • ocet.
Zdroj obrázku: Pixabay

Síla chemie

Na těžko přístupná místa, jako jsou gumová těsnění a dávkovač pracího prášku, byste měli použít bělidlo. Připravte si roztok z jedné sklenice bělidla a tří litrů horké vody. Do roztoku namočte hadřík a začněte pečlivě čistit všechna zákoutí. Možná budete muset použít hrubou sílu, abyste nánosy špíny opravdu dokonale odstranili. Případně na problematická místa položte hadřík s bělidlem a nechte látku působit půl hodiny. Poté buben dobře umyjte čistou vodou.

Na závěr byste měli spustit prázdný prací program na nejvyšší teplotu. Díky tomu se z pračky vypláchnou zbytky plísní a bělidla. Poté ji nechte otevřenou, aby dobře vyschnula.

Ekologičtější cesta

Ve válce proti plísním se dobře osvědčí i směs jedlé sody a octa. Smíchejte je v poměru 1 : 1. Pastu natřete na všechna špinavá zákoutí a nechte ji působit několik hodin. Poté směs vytřete vlhkým hadříkem a otřete vše do sucha. Pak do bubnu přidejte jednu třetinu šálku sody a pusťte prací cyklus na 90 stupňů. Díky tomu se dokončí celý dezinfekční proces a vypláchnou se z pračky zbytky pasty.

Zdroj obrázku: Pixabay

Abyste se vzniku plísní do budoucna vyhnuli, provádějte tyto očistné procesy pravidelně, ideálně několikrát do roka. Po dokončení každého praní byste měli nechat dvířka pár hodin otevřená, aby vnitřek pračky nezůstal vlhký. Po vyprání vyndejte prádlo z pračky co nejdříve.