Lights Graves

Čištění náhrobků přírodní cestou: pomůže citron, ocet i horká voda

Vosková skvrna na náhrobním kameni se může stát skutečnou nepříjemností. Zejména pokud se ho nezbavíme dostatečně rychle. Naštěstí existují jednoduché domácí způsoby, jak problém odstranit. Stačí smíchat dva produkty, z nichž jeden je velmi levný. Najdete jej dokonce ve své kuchyni.

Stačí jen dva produkty

Náhrobky jsou nejčastěji vyrobeny z tvrdých kamenů, jako je mramor, žula nebo pískovec. Jsou vybírány pro svoji trvanlivost a estetiku. Další oblíbenou surovinou je teraco, což je syntetický materiál, který napodobuje kámen. Je nepochybně mnohem levnější, ale méně odolný. Všechny však vyžadují řádné čištění.

Proto se nedoporučují příliš silné prostředky, které by mohly poškodit náhrobní kámen. Objeví-li se vosková skvrna, k jejímu odstranění stačí použít směs dvou složek. Na přípravu směsi stačí ocet a voda. Do jednoho litru vody přidejte tři čajové lžičky octa. Ve výsledné směsi namočte houbu a omyjte kámen. Po umytí stojí za to otřít památník dosucha hadříkem.

Zdroj obrázku: Freepik

Ocet může pomoci, ale i poškodit

Ocet se stále více používá k čištění různých věcí. Vybíráme si jej kvůli ekologickým důvodům, jakož i jednoduchému způsobu, jak se zbavit nečistot. Pamatujte však, že žulový náhrobní kámen by se neměl mýt pouze octem. Nezředěný ocet může vést ke zbarvení památníku a tvorbě skvrn. Proto je důležité míchat jej s vodou, nejlépe teplou.

Máte-li však obavy, že památník změní barvu, můžete použít jiné domácí opravné prostředky. Dalším trikem je použití citrónové šťávy. Je to prostředek, který si poradí s nejrůznějšími skvrnami, je schopen odstranit i trvalé nečistoty. Dalším jednoduchým řešením je použití horké vody, která rozpustí vosk a umožní jeho rychlé odstranění z památníku. Nepoužívejte ostré nástroje, které mohou poškrábat náhrobní kámen.

Zdroj: https://kulinskimemorials.com/guide-for-cleaning-granite-headstones%EF%BB%BF/, https://hg.eu/uk/tips/how-to-clean-a-gravestone, https://www.aftermath.com/blog/cleaning-headstones/