lemon-521395_1920

Citrónovou kůru nevyhazujte, může být velikým pomocníkem v koupelně i kuchyni

Je zvykem, že všechny slupky z jakéhokoli ovoce nebo zeleniny končí zpravidla v odpadkovém koši. U citrusů zvláště, protože tam nám jde pouze o kyselý nebo sladko-kyselý vnitřek, který dodává všem nápojům tu správnou chuť. Vymačkáme-li šťávu z citrónů, žluté zbytky putují rovnou do odpadků, ovšem to je veliká škoda. A my vám hned řekneme proč. Citrónová kůra nabízí našemu organismu spoustu zdravotních výhod, o kterých jsme neměli ani tušení, a zároveň ji můžeme efektivně využít i v domácnosti. Než ji tedy znovu vyhodíte do koše, zvažte nejdříve několik následujících možností.

Antibakteriální látky

Díky obsahu flavonoidů má citrónová kůra antibakteriální účinky, což z ní dělá skvělý čistič kuchyně i koupelny. Naplňte sklenici citrónovou kůrou a zalijte ji dostatečným množstvím octa tak, aby byla celá ponořená. Uzavřete nádobu a nechte dva týdny odležet. Následně tekutinu přelijte do rozprašovací láhve a použijte jako čisticí prostředek. Získáte tím hned několik výhod.

  • Je to ekologické
  • Neuškodí to vaší peněžence
  • Nezanesete si svou domácnost chemikáliemi

Repelent

Pro otravný hmyz není nic horšího než vůně citrusů. Rozprostřete citrónovou kůru na místa, kde si nevíte rady s obtížným hmyzem a věřte, že mravenci, komáři a jiná havěť se bude držet hodně daleko od vašeho domova.

Čistič prkének na krájení

Ve štěrbinách prkének na krájení se mohou držet bakterie, jejichž počet se může neustále zvyšovat, pokud nezasáhnete. To, že je tam na první pohled nevidíte, neznamená, že tam nejsou. Zničit je můžete otřením citrónovou kůrou nebo směsí citrónové kůry a octa.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zápach z lednice

Abyste se zbavili nepříjemného zápachu z lednice, umístěte do rohů chladničky několik kousků citrónové kůry. Vyměňujte je každý den za čerstvé.

Čistič nehtů

Máte-li problém se zažloutlými nehty, otřete si je citrónovou kůrou. Citrón má bělicí účinky, výsledek uvidíte ihned.

Zápach z odpakového koše

Výměna sáčku v odpadkovém koši za nový ještě nemusí zajistit zničení nepříjemného zápachu z odpadků. Proto, než vložíte nový sáček do koše, položte na dno pár kousků citrónové kůry. Ta pachy potlačí a dopřeje vaší kuchyni příjemnou citrusovou vůni.

Osvěžení pro nohy

Dopřejte svým nohám lázeň s citrónovou kůrou. Pomáhá eliminovat zápach a zároveň má exfoliační účinky.

Příprava koktejlů

Při přípravě různých koktejlů je citrón nezbytný. Přidejte několik kousků citrónové kůry a dodejte nápoji svěží chuť i vůni.