Citrusový ocet zbaví domov nečistot a zároveň ho provoní

Ocet jako úklidový prostředek je běžně známý a používaný. Lze s ním ledacos čistit, protože je účinný a levný. Bohužel nevoní, což je jeho asi jediná nevýhoda. Pokud rádi s octem uklízíte, vyrobte si doma citrusový ocet, jehož vůně je mnohem lepší. Jak na to?

Výhody citrusového octa

Protože základem citrusového octa je ocet sám, bude velmi dobře čistit plochy, které chcete zbavit vodního kamene. Můžete ho použít například na rychlovarnou konvici nebo klasickou konvici, ve které vaříte vodu na čaj či kávu. Lze jím čistit i skleněné plochy sprchového koutu v koupelně, umyvadlo nebo vanu.

Jak připravit citrusový ocet

Na přípravu citrusového octa budete potřebovat kůru z citrusového ovoce. Hodit se bude pomeranč, mandarinka, grapefruit i citron. Do půllitrové nádoby dáte kousky kůry z těchto plodů podle svého výběru a zalijete octem tak, aby kůra byla ponořená.

Zdroj obrázku: Freepik

Nádobu uzavřete a dáte na tmavé místo, kde je pokojová teplota. Necháte vyluhovat po dobu 14 dní. Jakmile bude roztok hotový, před použitím ho zředíte vodou v poměru 1 : 1. Můžete ho nanést na hadřík a s jeho pomocí čistit nebo vezmete láhev s rozprašovačem a do ní citrusový ocet nalijete a tímto způsobem čisticí prostředek použijete.

Co všechno citrusový ocet vyčistí

S citrusovým octem lze čistit například pracovní plochu na kuchyňské lince. Jednak ji zbaví nečistot a jednak celou kuchyň krásně provoní. Je-li špína na ploše zaschlá, postříkejte ji citrusovým octem a nechte ho chvíli působit. Špína se uvolní a bude pak možné ji snadněji setřít.

Tento domácí čisticí prostředek je vhodný i k čištění vodovodních baterií, na kterých ulpívají kapičky vody a vytvářejí vrstvu vodního kamene. Baterie postříkáte a necháte působit aspoň půl hodiny. Stejně lze ošetřit obklady v koupelně. Pak už jen stačí je přeleštit čistým hadříkem do vysokého lesku.

Zdroj: https://www.gettystewart.com/how-to-make-homemade-citrus-vinegar-cleaner/