Tangerines Oranges Clementines Citrus Fruits With Green Leaves Concrete Surface With Copy Space

Citrusy je správné jíst i s bílou slupkou. Tělu pak dají více

Dychtivě saháme po mandarinkách a pomerančích, zejména v chladném ročním období. Vyznačují se nejenom jedinečnou chutí, ale obsahují také spoustu vitamínů. Když ale oloupeme i jejich bílou vnitřní kůru, připravíme se o hodně.

Podpora imunity

Pomeranče a citrusové plody obecně jsou pro většinu z nás jednoznačným synonymem vitamínu C, který v zimě podporuje naši imunitu. Většina z nás ale jejich plody oloupe až na vnitřní chutnou dužninu. Ukazuje se však, že mají na lidské zdraví ještě silnější účinek, když je sníme společně s vnitřní bílou kůrou. Proč je škoda ji oloupat?

Zdroj obrázku: Freepik

Nesporné přínosy pro zdraví

Bílá vrstva mezi kůrou a barevnou dužninou citrusů se nazývá albedo. Ačkoli se jí většina lidí zbavuje kvůli hořké chuti a houbovité struktuře, vykazuje mnoho zdraví prospěšných vlastností a je velice bohatá na živiny. Citrusy jsou velmi oceňovány pro zdravotní přínosy již dlouhá léta. Pomeranče obsahují velké množství vitamínů B a vitamínu C, stejně jako draslík a vlákninu. Mandarinky jsou zase zdrojem nejenom kyseliny askorbové, ale také vitamínu A, hořčíku, vápníku a zinku.

Proč jíst albedo?

Pokud ale chcete ze zdraví prospěšných vlastností citrusů vytěžit ještě více, stojí za to sníst je s albedem. Právě tato bílá kůra zlepšuje funkci střev a umožňuje udržovat normální hladinu cukru a cholesterolu v krvi, a to díky vysokému obsahu pektinů. Albedo, stejně jako samotné citrusy, obsahuje vitamín A a C, ale je bohaté také na vitamín P. Vzhledem k tomu, že bílá kůra je nabitá silnými antioxidanty, dokáže bojovat proti volným radikálům, a tím zpomaluje proces stárnutí organismu. Albedo se stává vitamínovou bombou. Pozitivně ovlivňuje imunitu a díky tomu, že snižuje hladinu cholesterolu, chrání zároveň před kardiovaskulárními chorobami. Kromě toho bylo prokázáno, že snižuje riziko rakoviny.

Zdroj: https://thewholeu.uw.edu/2022/05/23/citrus/, https://www.webmd.com/diet/foods-high-in-vitamin-c, https://www.delgazette.com/2020/01/22/citrus-albedo-is-better-than-you-thought/, https://www.sciencedirect.com/topics/immunology-and-microbiology/albedo