Co dělat s dětmi, když venku prší?
Pokud předpověď počasí na další dny hlásí déšť, nenechte si zkazit náladu počasím a užijte si s dětmi spoustu zábavy doma v teple a suchu. Je jedno, jak velké děti máte, důležité je vymyslet hry, které děti zaujmou a které budou bavit i vás. Pokud už vám docházejí nápady, přečtěte si tento článek a zajisté v něm objevíte nějakou novou hru, kterou děti ještě neznají. S těmito hrami se budou děti těšit na další deštivé dny a vy se nebudete muset dívat na jejich znuděné obličeje.
Nebudeme zmiňovat notoricky známé hry jako Člověče, nezlob se nebo pexeso. Společenské hry jsou vždy správnou volbou a s menšími změnami pravidel je mohou hrát již tříleté děti. Musíte ale počítat s tím, že tyto hry nebudou děti bavit celé odpoledne. Vyzkoušejte některý z následujících nápadů a nuda u vás nemá šanci.
Kreativní hry, aneb vytvoříme si něco vlastníma rukama
Vybarvování omalovánek milují děti již od dvou let. Nemusíte hned běžet do papírnictví, na internetu naleznete spoustu stránek s omalovánkami, které si můžete vytisknout doma na vaší tiskárně. Výhodou je, že dítě si může vybrat přesně ten obrázek, který se mu líbí.
Razítkování je zábava a od jednoduchého razítkování s malými dětmi můžete přestoupit k vytváření různých přáníček, pozvánek nebo fotoalb se staršími dětmi. Natištěná razítka mohou děti vybarvit a vytvořit si zajímavý obrázek. A vyzkoušeli jste už vytvořit razítka z brambor? Určitě jste je vyráběli jako děti a byla by škoda neukázat tuto techniku vlastním dětem. Stačí k tomu jen několik brambor, ostrý nožík a vodové nebo temperové barvy.
Vystřihování obrázků z časopisů bude bavit holky i kluky a výhodou určitě také je, že se děti naučí stříhat s nůžkami. Kluci si budou vystřihovat pěkná auta a holčičkám se budou líbit zvířata nebo květiny. Děti si pak můžou vystřižené obrázky lepit do sešitu, kde si je mohou ještě různě dozdobit nebo domalovat. Pozeptejte se po příbuzných a známých, většina z nich přečtené časopisy vyhazuje a vám se naopak budou hodit.
Vystřihování z barevných papírů také rozvíjí jemnou motoriku a naučí dítě pracovat s nůžkami. Na papír můžete nakreslit od ruky nebo podle šablony různé obrázky, které dítě pak vystřihne a nalepí na čtvrtku. Takto můžete z barevných papírů vytvořit celý obrázek. Využijte i mačkání malých kousků papíru do kuliček, které nalepíte na papír (například jako květiny nebo jablka na stromě) a vytvoříte skvělý 3D efekt. Další možností práce s barevnými papíry je vystříhat z nich různé geometrické tvary a dítě bude mít za úkol vytvořit z těchto tvarů obrázek podle své fantazie.
Vytváření náhrdelníků z netradičních surovin není zábava jen pro holky, ale bude bavit i kluky. Co takhle vytvořit mamince nebo babičce náhrdelník z těstovin, z nastříhaných barevných brček nebo z papíru?
Modelování, ke kterému můžete využít klasickou modelínu nebo různé modelovací hmoty, které se dají zapéct. Především starší děti vydrží u zapékacích modelovacích hmot dlouhé hodiny a nadšeně budou vytvářet náramky, přívěsky nebo různé talismany.
Hry pro unavené rodiče
… aneb když už vás nebaví vůbec nic a jediné po čem toužíte, je chvilka klidu
Hra na kadeřnici (kadeřníka) – děti se stanou kadeřnicí nebo kadeřníkem a vy budete zákazník. Budete jen sedět a děti vám budou dělat různé účesy. Vyzkoušet můžete i hru na kosmetičku, na masážní salón nebo na kuchaře. Užívejte si, že se o vás budou děti starat a zasáhněte pouze, kdyby šlo o jejich nebo vaši bezpečnost.
Různé slovní hry – u těchto her se můžete v klidu posadit na gauč a zábava může začít. Nejznámější je asi slovní fotbal nebo tichá pošta. Vyzkoušejte hru „Myslím si“ – jeden hráč si myslí věc, zvíře nebo osobu a ostatní se snaží uhodnout, na co myslí. Mohou dávat ale jen otázky, na které lze odpovědět ano nebo ne.
Pantomima – rodič bude hádat, co děti předvádějí. Když uhodne, získá bod, pokud neuhodne, získá bod dítě.
Hry pro věčné neposedy
… aneb když už děti opravdu potřebují vybít energii
Schovávaná – ano, tato hra se dá hrát i doma a určitě se zasmějete více, než kdybyste ji hráli venku. Napínavější variantou je schovávaná po tmě – počkejte, až se setmí, dejte dětem baterky a schovejte se různě po bytě.
Překážková dráha – vytvořte z dostupných věcí překážkovou dráhu, kterou budou děti zdolávat. Stačí dát k sobě dvě židle, které děti budou muset přelézt, na zem položit peřinu, na které udělají kotrmelec a podobně.
Tančete – udělejte si doma bláznivou diskotéku. Pusťte oblíbenou hudbu a tančete. Vymýšlejte nové a nové taneční prvky, bavte se a smějte se.
Soutěžní hry, aneb každý chce vyhrát
Hledání podle písmenek – každé dítě dostane přidělené písmenko a za určitý časový limit musí najít co nejvíce věcí, které začínají na toto písmenko. Vyhrává ten, kdo přinese více věcí. V dalším kole se určí jiná písmenka.
Co se změnilo – pošlete děti za dveře a změňte v místnosti několik věcí (například dejte na stranu židli, položte na stůl knihu, proházejte polštáře na gauči apod.). Potom děti zavolejte a dejte jim za úkol poznat, co se v místnosti změnilo. Kdo najde více změn, vyhrává.
Hra na smysly – připravte si různé předměty, které mohou děti osahat, různé dobrůtky k ochutnání nebo očichání a předměty, které vydávají různé zvuky. Potom dětem zavažte oči a nechte je poznávat předměty podle hmatu, sluchu, chuti nebo čichu.
Na závěr ještě jedna rada: neberte hraní si s dětmi jako povinnost a nutné zlo. Vnímejte společně strávený čas jako něco vzácného, jako to, co vám nikdo nevezme a na co budete jednou rádi vzpomínat vy i vaše děti. Je jasné, že někdy také musíte uvařit, dát prádlo do pračky nebo udělat každodenní domácí práce. Nikde ale není psáno, že si s dětmi musíte hrát od rána do večera. Už 18 měsíců staré batole vydrží alespoň pár desítek minut s hračkou o samotě. Starší děti zase můžete do domácích prací zapojit anebo jim dokážete vysvětlit, že teď si musí chvilku hrát sami, než například uvaříte oběd. Nenechte se pohltit dnešní uspěchanou dobou a užijte si dětství svých dětí dříve, než vám vyrostou.