Washing Machine 2617514 1280

Co materiál, to jiný způsob praní. Pokud to dodržíte, vaše oblečení bude stále krásné

Hedvábí, bavlna, satén, vlna… Každý materiál je něčím výjimečný, každý ale také potřebuje jinou údržbu. Ne všechny materiály lze prát stejným pracím prostředkem a při stejné teplotě. Některé látky jsou dokonce velmi problematické, jiné nevyžadují zvláštní péči. Bavlna patří k nejoblíbenějším materiálům a můžeme ji prát prakticky libovolně, je ale potřeba oddělit barevné prádlo od bílého.

Barevnou bavlnu nevyvářejte

Pokud bavlněné oblečení obsahuje příměs umělých vláken, mělo by se prát v teplotě nad 60 °C, ale jen v případě, že je tak uvedeno na cedulce. Jinak stačí 40 °C. Abychom zabránili vyblednutí barevných vláken, neměli bychom oblečení vyvářet. Před praním ho stačí namočit do studené vody s trochou octa, pokud se jedná o červenou nebo zelenou barvu. Modrým látkám prospěje voda se solí, růžovým syrovátka a černým, šedým nebo tmavě modrým látkám zase světlé pivo.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vlna se většinou pere ručně nebo při velmi nízkých teplotách. V každém případě bychom měli oblečení otočit naruby a prát jen krátce při maximální teplotě 30 °C. Po vyprání by také měla být vlna opláchnutá ve vodě teplotně podobné té, ve které jsme prali. Pokud bude příliš studená, oblečení by se mohlo srazit.

Hedvábí raději perte v ruce

Hedvábí působí velmi luxusním dojmem. Běžné prací prášky látku ničí, poškozují jeho lesk a barvu. Přípravek na praní hedvábí by měl být jemný. Hedvábí má rádo studenou nebo mírně teplou vodu, horká by ho zničila. Do pračky můžete přidat i malé množství octa nebo citronové šťávy. Ještě lepší je ale prát hedvábí krátce a ručně, dlouhé máchání ho poškozuje. Můžete použít třeba šampon na vlasy.

Len můžete bez obav vložit do pračky, nezapomeňte si ale vždy přečíst informace na cedulce. Pokud informace chybí, perte prádlo na 40 °C a za pomoci kvalitních prostředků. Bílé nebo světlé látky můžete vyvářet, ale barevné lněné prádlo byste měli prát jako jemnou látku.

Zdroj: https://www.diynetwork.com/how-to/maintenance-and-repair/cleaning/how-to-care-for-different-types-of-fabrics