washing-machine-2668472_1280

Co materiál, to jiný způsob praní. Při správné péči vydrží oblečení dlouho jako nové

Díky správnému ošetření již běhen praní budete mít oblečení pěkné a voňavé, ale také vydrží mnohem déle, než kdybyste se o něj nestarali. Jak ale vyprat materiály, jako je hedvábí nebo vlna? 

Bavlna je odolný materiál, můžete ho prát na jakoukoli teplotu

Barevná bavlna ale může obarvit jiné kousky oblečení a je třeba na to myslet, než ji hodíte do pračky. Je tak bezpečnější ji poprvé vyprat ručně v jemném prášku nebo klidně pouze ve vodě. Chcete-li zachovat barvy, postupujte podle označení na štítku. Skvěle funguje ocet, který barvy zakonzervuje a oblečení bude stále jako nové.

Zdroj obrázku: Pixabay

Vlna a hedvábí jsou materiály, o které je potřeba se postarat, jinak nebudou fungovat jejich specifické vlastnosti. Nejlépe je perte ručně ve vlažné vodě, nikdy nepoužívejte horkou! Na praní používejte prostředky určené přímo na vlnu nebo hedvábí. Tyto materiály by se neměly natahovat ani intenzivně ždímat. Nejlépe je necháte uschnout, pokud je rozložíte na plochu – zabráníte mačkání a přebytečnou vodu můžete „vysát“ ručníkem. 

Sportovní oblečení neperte moc často, funkční materiály potřebují speciální prostředky

Látky s černými nebo bílými pruhy, barevné vzory, různé potisky – tyto kousky oblečení se snadno znehodnotí, mohou zešednout nebo se jasné barvy vytratí. Používejte při praní speciální sáčky, které přitahují barviva a chrání oděv před blednutím barev. 

Sportovní oblečení je většinou vyrobeno z funkčního materiálu, který by se také neměl jen tak hodit do pračky. Materiál je prodyšný, vodotěsný, má membrány, které brání protečení tekutiny. Častým a nešetrným praním se mohou vlákna roztáhnout a oblečení přestane „dýchat“.

Zdroj obrázku: Pixabay

Před praním každého kousku se ujistěte, že se může dát do pračky na teplotu, která ho nezničí. Některé materiály nemají rády časté praní, pozor byste si tak měli dát na sušičku nebo žehlení. Nechte oblečení volně uschnout a budete ho moci nosit mnohem déle, než si myslíte.