Čokoláda v malé míře tělu pomůže a uklidní nervy. Někdy ale může dokonce uškodit

Čokoláda patří mezi oblíbené pochutiny a mnoho lidí si jí zpestřuje život pravidelně. Díky obsahu kakaa může mít čokoláda na lidský organismus velmi pozitivní účinky, kromě něj však (v závislosti na druhu) může obsahovat také velké množství cukru, který již tak zdravý není. Trochou čokolády čas od času zhřeší každý, pokud si ji ale dopřáváte až příliš často, můžete se začít potýkat s nepříjemnými problémy. V takovém případě je lepší ji začít postupně nahrazovat zdravější variantou sladkého – například ovocem.

Výhody čokolády pro lidský organismus

V malém množství může být čokoláda velmi žádoucím zdrojem energie. Pokud se zrovna nacházíte ve stresové situaci, může se vám jejím prostřednictvím podařit uklidnit nervy, k čemuž přispívá také velké množství hořčíku, který obsahuje. Ten navíc pomáhá odbourávat únavu, celkově uvolňovat organismus a podporuje činnost svalů včetně srdce. Kromě hořčíku je čokoláda bohatá také na fenyletylamin, který ovlivňuje především aktuální náladu. Komplexně lze tedy čokoládu považovat za lék na vypjaté situace, nacházíte-li se ovšem ve stresu dlouhodobě, s její pomocí jej nevyléčíte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Proč čokoládu konzumovat s mírou?

Čokoládu si můžete dopřávat v adekvátních dávkách (a ideálně s delším časovým odstupem), pokud nemáte problémy s některou její složkou, tzn. nejste-li alergičtí na kakao či netrpíte laktózovou intolerancí. Problém může způsobovat také cukr, zejména pokud trpíte diabetem, pak je nutné příjem čokolády velmi přísně hlídat. Nehrozí-li vám z konzumace přímé zdravotní komplikace, můžete si čokoládu dopřát i několikrát za měsíc, optimální je se jí ovšem odměňovat. Častá konzumace totiž vede k nadváze (zejména máte-li k ní sklony), potížím kardiovaskulárního systému a také dermatologickým problémům (rozvoji akné či zhoršení kvality kůže).

Zdroj: https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/the-benefits-of-having-a-healthy-relationship-with-chocolate