Čtyři bylinky, které podpoří regeneraci jater, a tím celé trávení

Pokud se cítíte slabí, unavení, nemáte chuť k jídlu a špatně trávíte i lehká jídla, na vině nemusí být jen váš žaludek nebo střeva. Dalším orgánem ovlivňujícím naše trávení jsou játra. Ty zastávají v těle mnoho důležitých funkcí. Játra zajišťují očistu krve a zbavují naše tělo odpadních látek a toxinů. Produkují ale také trávicí enzymy. Je velmi důležité o svá játra pečovat. Nadbytek alkoholu a jiných návykových látek, časté užívání antibiotik a jiných léků – to vše je pro naše játra velkou zátěží. Špatná funkce jater se neprojevuje bolestí, proto bývá často dlouho podceňována. Trpíte-li ale zažívacími potížemi bez jiných zjevných příčin, zkuste se zaměřit právě na svá játra. V tomto článku vám představíme byliny, které podporují správnou funkci jater.

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec je k dostání ve formě čajů a tabletek obsahujících jeho výtažek. Pokud jste fanoušky zahradničení, můžete si ho vysadit do vaší bylinkové zahrádky. Roztlučené plody ostropestřce obsahují silymarin, který regeneruje jaterní buňky. Čaj z ostropestřce můžete pít při akutních problémech, ale také preventivně, například při užívání antibiotik nebo virové hepatitidě.

Kořen pampelišky

Ze sušeného kořene pampelišky se připravuje výluh. Podporuje metabolismus a urychluje vylučování toxinů z těla. Léčivé látky v něm obsažené působí příznivě nejen na játra, ale i na žlučník, ledviny, slinivku a gastrointestinální trakt. Doporučuje se užívat i při onkologických onemocněních zmíněných orgánů.

Artyčok

Artyčoky koupíte v obchodě jako exotickou potravinu, čerstvé nebo nakládané. Je ale také využíván jako léčivá bylina. Často je obsažen v bylinných směsích a čajích na podporu metabolismu a dobrou funkci zažívacího ústrojí. Artyčok má antioxidační vlastnosti, pomáhá obnovovat jaterní buňky a reguluje cholesterol v krvi.

Třezalka tečkovaná

Oblíbená bylinka třezalka je známá v první řadě pro své antistresové a antidepresivní účinky. Kromě toho ale také velmi dobře působí na játra a trávící trakt. Než začnete třezalku užívat, poraďte se raději s lékařem. Je totiž kontraindikovaná při užívání některých léků.