Cukr – bílá droga, která ničí zdraví. Nahradit ho lze jednoduše, rozdíl nepoznáte

Cukr je surovina, na které je dnes spousta lidí závislá. Způsobuje mnoho zdravotních problémů, mezi ty největší patří nadváha, která se může dostat až do fáze obezity. Navíc můžete mít kvůli cukru problémy se srdcem, pohybovým aparátem, potíže mohou být i psychické.

Třtinový cukr není zdravější než bílý

Mnoho lidí si myslí, že když budou místo klasického cukru používat hnědý, udělají tím pro své tělo lépe. Není tomu tak, ať zvolíte jakoukoliv variantu cukru, pořád je to cukr, který není pro lidské tělo zdravý. Platí to také pro různé sirupy, například agávový. Javorový sirup patří mezi ty méně kalorické, protože půl sklenice sirupu může nahradit jednu celou cukru. Javorový sirup používáme hlavně na lívance nebo palačinky.

Zdroj obrázku: Freepik

Často se jako náhražka používá xylitol – přírodní březový cukr. Má o 40 procent méně kalorií než bílý cukr, také se pomaleji vstřebává a neusazuje se jako tuk v žádných partiích těla. Můžete vyzkoušet také sladidlo vyrobené z kukuřice, které se přirozeně fermentuje pomocí kvasnic. Chutná i vypadá jako cukr, ale nemá žádné kalorie. Mohou ho používat i lidé, kteří hubnou, a diabetici. Navíc ochrání zuby před zubním kazem.

Je nutné vůbec cukr nahrazovat?

Dnešní doba a obchody se zdravou výživou nabízejí mnoho doplňků nebo alternativních způsobů, jak cukr vynechat nebo nahradit. Pokud ho potřebujete do buchty nebo koláče, můžete ho úplně vynechat nebo ho nahradit například zralými banány, které jsou sladké. Možná ani nepoznáte, že v dortu nebo muffinech nemáte cukr, pokud použijete to správné ovoce.

Zdroj obrázku: Freepik

Cukr můžete omezit například tak, že začnete pít místo sladkých limonád jen čistou vodu, kterou si ochutíte citronem nebo kouskem zázvoru. Omezte také pití energetických nápojů, kde můžete najít hned několik desítek kostek cukru. Místo slazení čaje cukrem si do něj dejte med, a pokud máte rádi kávu s cukrem, můžete použít umělá sladidla nebo si ho jednou zkusit do kávy nenasypat.

Zdroj: https://www.aplaceformom.com/caregiver-resources/articles/healthy-sugar-alternatives