Cukr nejen škodí zdraví. Může na něm vzniknout nebezpečná závislost, lze ho však snadno nahradit

Již naši předkové se neobešli bez čistého cukru, až jsme se na něm stali téměř všichni závislí. Jak se ale této závislosti zbavit a čím obyčejný cukr nahradit? Existují přírodní sladidla, mnohem lepší ale bude cukr vynechat úplně. Pro někoho to může být velká rána, může být podrážděný a jeho chování bude jiné než normálně.

Včely dokážou med vyrobit z čehokoli, co má alespoň 15 % cukru

Aktivisté z ekologických organizací se rozhodli vyzkoušet včely k detekci cukru, který se skrývá v potravinách a možná o něm ani nevíte. Hotové pytlíky polévek, hamburgerů nebo jiných potravin smíchali s trochou vody a krmili jimi včely. Výsledky jsou překvapivé. Tento hmyz dokázal většinu připraveného a uměle zpracovaného jídla přeměnit právě na med.

Zdroj obrázku: Freepik

Hodně cukru se skrývá především v pochutinách, jako je kečup, dresinky nebo hotové polévky. Ty přitom stačí jen zalít vodou a svačinu máte na světě. Najdete je všude v obchodech a pro lidské tělo jsou velmi návykové. Cukr je navíc levnou sladkostí. Pro naše předky to byla surovina, ke které se dostávali velmi těžko. Cukr do svého těla dostávali pouze z čerstvého a zralého ovoce. Nakonec se ale člověk naučil cukr vyrábět a jeho cena se snížila.

Cukr sice potěší chuťové buňky, ale nedoplní vitaminy ani další živiny

Cukr může způsobit spoustu zdravotních problémů, mezi které patří hlavně ty srdeční. Jestli ho v těle budete mít přebytek, projeví se to na játrech, může se vám zvýšit krevní tlak a také mohou trpět ledviny. Konzumace nadměrného množství cukru vede k nadváze a skončit může obezitou. Sladkosti poškozují mozek v místech, která jsou zodpovědná za pocit sytosti. Čím sladší jídlo bude, tím větší bude pocit najedení.

Zdroj obrázku: Freepik

Studie ohledně konzumace cukru se prováděly na myších: byly krmeny jídlem, které obsahovalo spoustu cukru. Jejich bakteriální flóra se změnila už po měsíci. Cukr je podle odborníků návykový stejně jako kokain, což bylo i prokázáno. Pokud závislý člověk nedostane cukr, může být podrážděný až agresivní. Nahradit ho můžete medem, xylitolem nebo dalšími umělými sladidly.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/3-step-plan-to-stop-sugar-cravings