Woman Hands Holding Lancing Device With Blood Checking Blood Sugar Level

Cukrovka ohrožuje velké procento populace. Včasné odhalení příznaků předejde nepříjemným následkům

Cukrovka je civilizační onemocnění, kterým trpí stále více lidí. Její hlavní příčinou je nízká produkce inzulinu, hormonu zodpovědného za zpracování cukrů. Ranné příznaky cukrovky mohou být velmi nenápadné, pokud se je však naučíte rozeznávat, můžete tak předejít řadě problémů, jež často vyplývají z neléčeného problému. Na co byste tedy měli dávat pozor?

Ranné projevy cukrovky

Cukrovka je velmi nebezpečnou nemocí, kterou nelze vyléčit, pouze lze správnou dietou a dávkováním inzulínu zmírňovat její příznaky nebo předcházet problémům, které způsobuje. Nedostatek nebo zcela zastavená produkce inzulínu znemožňuje tělu zpracovávat cukry z potravy na energii, jejichž obsah v těle pak stoupá a ovlivňuje všechny tělesné orgány. Neléčená cukrovka může být pro člověka velkou komplikací a vést až k fatálním problémům, proto je dobré odhalit ji včas – existuje jeden zaručený způsob, jak se vám to může podařit.

Zdroj obrázku: Freepik

Cukrovka a obvod pasu

Jedním z ukazatelů rozvíjející se cukrovky je náhle se zvětšující obvod pasu. Narůstající abdominální tuk signalizuje větší množství nemocí – vedle cukrovky se jedná také o některé druhy rakoviny nebo kardiovaskulárních onemocnění. Nicméně v případě, že zaznamenáte náhlý nárůst obvodu pasu i přesto, že se příliš nezměnily vaše stravovací návyky, měli byste se mít na pozoru – u žen je varovným signálem obvod převyšující 80 centimetrů, u mužů pak 94 centimetrů.

Nebezpečí neléčené cukrovky

Pokud není cukrovka dlouhodobě odpovídajícím způsobem léčena, může u pacienta vyvolat velmi nepříjemné zdravotní problémy. Vedle záchvatů se jedná i o patologické změny na končetinách, kdy dochází k poškozování nervů a vazů, infekcím, vředům a mozolům. Pozorujete-‍li na sobě neobvyklé změny, které jsou navázány především na přibírání na váze či zvětšování tukové tkáně, raději vyhledejte svého lékaře a nechte se vyšetřit.

Zdroj: https://www.cdc.gov/diabetes/basics/symptoms.html