World Diabetes Day Close Up Picture Using Medical Device Check Glucose Blood

Cukrovku lze zvládnout v klidu. Dvě zásady umožní žít plnohodnotný život

Cukrovka je autoimunitní onemocnění, při kterém není organismus schopen produkovat dostatečné množství inzulínu a jeho projevem je zvýšená hladinu cukru. Jedná se sice o nevyléčitelné onemocnění, ale do jisté míry zvládnutelné. K tomu vám pomohou dva triky, které účinně sníží cukr a pomohou získat nad onemocněním kontrolu. Co při cukrovce pomůže?

Léky rozhodně nestačí

U cukrovky rozhodně nestačí jako u jiných onemocnění po diagnostikování pouze vyzvednout léky v lékárně a brát je podle rozpisu. U diabetu je důležité změnit celkový přístup k životu a nastavit nový denní rytmus, aby nedošlo ke zhoršení onemocnění. K tomu je namístě radikální změna jídelníčku i rozvržení denních porcí, u této choroby je také důležitý fyzický pohyb, což vyžaduje pevnou vůli a silnou motivaci. Tou může být snížení hodnot k normálu a návrat do běžného života bez omezení!

Zdroj obrázku: Freepik

Vydatná snídaně plná bílkovin vždy ve stejný čas

Co je u cukrovky důležité? Metabolismus v rovnováze! Z toho důvodu není dobré snídat v různý čas, vhodnější je nastavit si každodenní režim a snídat v přesně danou dobu, aby se nedostával metabolismus pod tlak a nehrozilo riziko hyperglykémie. Snídaně by měla být bohatá energeticky i na bílkoviny, naopak lehčí jídla by se měla konzumovat v odpoledních a večerních hodinách. Podle odborníků by měli cukrovkáři první jídlo sníst před 8. hodinou ranní, aby nehrozila vyšší glykémie. Při dlouhodobém sledování totiž i jedinou snídaní dochází k výkyvům glykémie v průběhu dalších dnů, což může být případ pozdějšího víkendového vstávání.

Zatočte s kily navíc

Nepravidelná strava včetně snídaně navíc podle lékařů vede k vyšší váze u sledovaných pacientů. Druhým tipem, jak zvládnout cukrovku, je kromě pravidelného stravování a konzumace menších jídel také fyzická aktivita. Po každém jídle by měl nastat čas na fyzickou aktivitu, ideálně chůzi. Velký fyzický výkon po jídle není s ohledem na trávení vhodný, ale desetiminutová procházka sníží glykémii, což je prospěšné u pacientů s diabetem i prediabetem. Pravidelná procházka také razantně sníží riziko onemocnění cukrovkou jako takové.

Zdroj: https://www.niddk.nih.gov/health-information/diabetes/overview/managing-diabetes/4-steps