sugar-cubes

Cukry číhají i tam, kde bychom je nečekali. Pozor na pečivo, šunku i cereálie

Teplé nápoje si nesladíte, o cukrovinky nejevíte zájem, přesto denně přijmete více cukru, než je doporučované množství? Mnozí jsou zaskočeni, když zjistí svůj denní příjem cukru. Nemusí totiž být vždy jen ve formě sáčku nebo kostky, skrývá se totiž v mnoha potravinách, kde byste jej nečekali, jako jsou celozrnné výrobky, uzeniny nebo müsli!

„Fit“, „light“ nebo „bez cukru“

Lidé na dietě často volí výrobky, na kterých je uvedeno „fit“, „light“ nebo „bez cukru“, protože se domnívají, že tímto způsobem dělají pro své zdraví to nejlepší a do těla nepřijímají příliš cukrů. Po přečtení etikety se však nezdá, že výrobky jsou tak zdravé, jak lákavě vypadá obal. Po detailním prozkoumání je pak nemilým překvapením zjištění o množství cukru v oblíbeném jogurtu, nápoji nebo sýru. I tyto výrobky mohou obsahovat cukry, které se skrývají pod roztodivnými názvy.

Různé druhy cukrů jsou past

Při otevírání sušenky nebo ochutnávání čokolády je každému jasné, že se jedná o cukry. Stejně tak, když si sladíte kávu nebo čaj, víte přesně, kolik kostek cukru jste použili. Kolik cukru ale do těla dostanete s jedním plátkem celozrnného chleba, s porcí ovesné kaše nebo müsli či jogurtem? I výrobky, které jsou považovány za zdravé, obsahují cukry, ledaže se nejedná o ryzí ovesné nebo žitné vločky bez přísad, případně bílý jogurt bez příchutě.

Zdroj obrázku: Freepik

Příliš mnoho sladidel

Podle odborníků se lze setkat až s 50 různými názvy pro cukr a sacharidy, jedná se o sacharózu, maltózu, galaktózu, laktózu, ale výrobky jsou plné i sladidel, mimo jiné aspartamu, mannitolu, sorbitolu nebo sukralózy. Cukry tak číhají doslova všude a nejen v průmyslově vyráběných produktech, uzeninách a salámech, ale i v těstovinách, v kupovaných salátech nebo v hotových omáčkách a dipech. Průměrně každý člověk sní 19 lžiček cukru namísto 9! A jak sladit zdravěji? Namísto rafinovaného cukru používat výtažky ze stévie, javorový nebo agávový cukr, případně xylitol.

Zdroj: https://www.gundersenhealth.org/health-wellness/eat/beware-added-sugar/