Cushingovu chorobu je obtížné diagnostikovat. Provází ji kulacení obličeje i nadměrné ochlupení

Cushingova choroba nebo také Cushingův syndrom je vzácné endokrinní onemocnění, které se celosvětově týká asi půl milionu lidí. Na vině je nadměrná produkce kortizolu, hormonu, který je stěžejní při metabolických procesech. Příznaky bývají velmi nespecifické, jaké faktory upozorňují na toto onemocnění?

Cushingova choroba a nadbytek kortizolu

O jaké onemocnění jde, když pacient trpí na přílišné ochlupení a kulatí se mu obličej tukem? Diagnostikovat Cushingův syndrom není snadné, protože lékaři se často domnívají, že jde o špatnou životosprávu dotyčného, jedním z příznaků je totiž nepřiměřené přibírání na váze. Cushingova choroba je endokrinní onemocnění, které způsobuje hromadění kortizolu v krvi. Kortizol produkují nadledvinky, jeho uvolňování ovlivňuje hypofýza v mozku. V jakých případech zpozornět a vyžadovat další vyšetření?

Obezita a přibírání na váze

Kortizol vede k nadměrné produkci mastných kyselin, lidé s Cushingovým syndromem trpí na přibírání na váze a mají výraznou chuť k jídlu, přičemž jen těžko shazují nadbytečné kilogramy. Tuk se hromadí zejména na zadní straně krku, kdy se hovoří o „býčí šíji“, a v oblasti trupu.

Kulacení obličeje kolem čelistí

Tuk se ukládá též na obličeji ve tvářích a kolem čelistí. Zaoblené rysy připomínají měsíc, proto se tomuto typu obličeje říká lunární.

Zdroj obrázku: Freepik

Široké a načervenalé strie

Strie má na těle každý, přibývají s věkem i kily navíc, ale u Cushingova syndromu se objevují široké a dlouhé strie na kůži břicha, boků nebo prsou, které ale mají červenou nebo tmavě růžovou barvu. Dochází k tomu nedostatkem kolagenu, jehož syntéze brání nadbytek kortizolu.

Ochabování svalů

Nižší výkonnost i nemožnost vykonávat těžkou fyzickou práci je dalším symptomem, kdy dochází ke štěpení bílkovin na aminokyseliny vlivem nadbytku kortizolu.

Oslabená imunita i vysoký krevní tlak

Neméně často je příznakem oslabená imunita, horší hojení ran a rozvoj vředů. Kortizol ale vede i k příliš vysokému krevnímu tlaku.

Mezi další příznaky patří:

  • osteoporóza;
  • vysoký krevní cukr a rozvoj cukrovky;
  • snížená hladina vápníku a draslíku v krvi;
  • vysoký cholesterol;
  • žaludeční vředy;
  • ischemická choroba srdeční;
  • nadměrné ochlupení u žen;
  • snížená potence u mužů;
  • vynechávání menstruace u žen.
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cushing-syndrome/symptoms-causes/syc-20351310