International Womens Day 4097951 1920

Další krok feminismu: vnímejte správně svůj cyklus

Téma, které se dostalo v posledních měsících do popředí. Ženská cykličnost. Vnímáte změny ve vašem těle nebo je raději ignorujete? Stará tabu a život ve společnosti řízené muži nás naučily že musíme být stále připravené a naše tempo nesmí zaostávat. Moderní přetechnizovaná doba, chaos, stres. Ale když se vrátíme o kousek zpátky, do dob našich prababiček a zkusíme se opět více podřídit přírodě? Nebudou naše výkony lepší? Touto otázkou se zabývá mnoho mnoho odborníků, či spíše odbornic – žen, které podporují ostatní k návratu k důležitým hodnotám, přírodě, přirozenému řádu. Feminismus a emancipace žen se posouvá snad každým dnem už od dob sufražetek. A nás ženy by to samozřejmě mělo těšit (pokud se to nepřehání).

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše

Naše těla jsou stavěná fyzicky jinak a jinak taky fungují. Máme rozdílné hormony a psychiku. Muži mají taky svoje cykly, nejsou však tak složité a zapeklité jako ty naše. Nejvíce energie mají většinou ráno po probuzení, celý den dokážou pracovat a v podvečer přijde čas na trochu sportu, fotbalu či návštěvu hospody, zkrátka relaxaci. To se v průběhu měsíce nijak výrazně nemění. U nás je to však, jak víme, jiná alchymie. Naučit se poslouchat naše tělo a podle toho si rozvrhnout práci, to by mohlo být naším novým cílem. Ve výkoném období ze sebe dostaneme to nejlepší a nejkvalitnější. A když si dopřejeme odpočinek tehdy, když je třeba, třeba zmizí naše starosti, úzkosti, možná dokonce i menstruační bolesti.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Menstruace přestává být tabu

Nejen ženy, které se živí propagací ženství (například různé semináře, přednášky, psaní knih), ale i mnoho celebrit se touto otázkou v poslední době zabývá. Známá svým postojem k roli matky a ženy je například Tamara Klusová. Vody rozvířila minulý měsíc modelka Helena Houdová svým, pro někoho až skandálním, příspěvkem na Instagramu, kdy zveřejnila fotografii, na které si po tváři roztírá menstruační krev. Sdělení příspěvku je však jasné a přínosné. Važme si svého ženství, nestyďme se mluvit o ženských věcech, respektujme své tělo a naslouchejme mu.

Co je tedy ta cykličnost?

Náš měsíční cyklus se obecně dělí na čtyři fáze. Pozor ale, při užívání hormonální antikoncepce je nás cyklus narušen. Antikoncepce simuluje těhotenství, přicházíme o ovulaci a tělo je spíše zmatené.

  1. Panna (jaro)
  2. Matka (léto)
  3. Čarodějka (podzim)
  4. Baba (zima)

V první fázi panny, mladé rozkvetlé dívky, jsme plné života. Jakmile skončí menstruace, jsme připraveny se znovu naplno rozvinout, jsme plny vzrušení a nápadů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ve druhé fázi matky, kdy přichází ovulace, jsme nejplodnější, plny intenzivních citů, lásky a pochopení. Jsme připraveny zvládat těžké úkoly a zastat nejvíce práce, která bude kvalitní.

Ve třetí fázi čarodějky, kouzelnice, rozkvétají naše pradávné mystické schopnosti. Aktivita se pomalu zmenšuje, o to víc duševních a citových prožitků však máme k dispozici. Zaposlouchejme se, ucítíme naše duše a naše srdce. Vnímejme, co si opravdu přejeme, po čem toužíme. Stres a problémy nás v tomto období nejvíce frustrují.

Poslední fáze, kdy přichází menstruace a naše těla se zbavují odpadu, toho co nepotřebujeme. Čistíme se a brzy budeme připraveny znovu rozkvést do nového života, opět přijde fáze panny. Pro nás by toto období mělo být časem klidu a uvolnění.

Buďme vděčny za to, že se tato témata navrací zpět do společnosti. Mějme trpělivost s našimi muži a dejme jim příležitost poznat lépe nás, naše těla a naše duše.