Dejte druhý život vánočnímu stromku. Ještě dlouhé roky vám může dělat radost
Vánoční živé stromky mají jednu obrovskou výhodu – jsou krásně voňavé a vnesou domů to pravé kouzlo Vánoc. Jedno negativum ale s sebou nesou – po Vánocích se musí vyhodit na smetiště, kde jen čekají, až se rozloží. Jestli chcete mít živý strom a zároveň chcete šetřit přírodu, můžete zvolit stromek v květináči.
V posledních letech zažívají velký boom
Vánoční stromky v květináči jsou oblíbené hlavně v posledních letech. Kupují si je většinou lidé, kteří chtějí dát stromkům druhý život a nechtějí zbytečně přírodě ubližovat. Vánoční stromek můžete na jaře zasadit na zahradě a na další Vánoce ho znovu přesadit do květináče. Ozdobou tak může být i několik let, pokud se mu v půdě bude dařit.
Aby stromek vydržel do března, bude nutné o něj pečovat, aby mu neopadalo jehličí nebo neuvadnul. Jedině tak z něj vyroste smrk, který budete moci znovu použít. Strom byste neměli probudit z jeho zimního spánku, proto bude nutné ho otužovat. V místnosti ho nemějte déle než do poloviny ledna. Ještě předtím, než ho dáte do zahrady, ho několik dní aklimatizujte na balkoně, aby si přivyknul nižší teplotě – vhodný bude také sklep a až poté balkon nebo zahrada.
V březnu zkuste vykopat jámu
Pokud bude v březnu půda měkká, můžete vyhloubit jámu a umístit do ní květináč i s vánočním stromkem. Půdu kolem něj pak zakryjte kůrou nebo rašelinou. Jestli ale byla tuhá zima, těžko do zahrady jámu uděláte a v tom případě budete muset stromek nechat na balkoně. I tady ale bude nutné ho přikrýt, tentokrát můžete zvolit silnější deku.
Strom z balkonu pak v březnu přesaďte do většího květináče, v průměru o dva centimetry, a zakopejte do zeminy. Příští Vánoce ho pak můžete znovu zakopat nebo natrvalo nechat v zemi. Dbejte ale na to, aby vánoční strom v květináči měl zdravé kořeny a byl kvalitní. Někteří prodejci stromům řežou kořeny, a tím pádem nemá smysl je sázet do země, protože uhynou.
Zdroj: https://www.greengeeks.com/blog/dont-throw-out-your-christmas-tree-recycle-it/