Christmas Tree Is Decorated With Shiny Christmas Toys Bows Gold Red Garlands

Dejte druhý život vánočnímu stromku. Ještě dlouhé roky vám může dělat radost

Vánoční živé stromky mají jednu obrovskou výhodu – jsou krásně voňavé a vnesou domů to pravé kouzlo Vánoc. Jedno negativum ale s sebou nesou – po Vánocích se musí vyhodit na smetiště, kde jen čekají, až se rozloží. Jestli chcete mít živý strom a zároveň chcete šetřit přírodu, můžete zvolit stromek v květináči.

V posledních letech zažívají velký boom

Vánoční stromky v květináči jsou oblíbené hlavně v posledních letech. Kupují si je většinou lidé, kteří chtějí dát stromkům druhý život a nechtějí zbytečně přírodě ubližovat. Vánoční stromek můžete na jaře zasadit na zahradě a na další Vánoce ho znovu přesadit do květináče. Ozdobou tak může být i několik let, pokud se mu v půdě bude dařit.

Aby stromek vydržel do března, bude nutné o něj pečovat, aby mu neopadalo jehličí nebo neuvadnul. Jedině tak z něj vyroste smrk, který budete moci znovu použít. Strom byste neměli probudit z jeho zimního spánku, proto bude nutné ho otužovat. V místnosti ho nemějte déle než do poloviny ledna. Ještě předtím, než ho dáte do zahrady, ho několik dní aklimatizujte na balkoně, aby si přivyknul nižší teplotě – vhodný bude také sklep a až poté balkon nebo zahrada.

Zdroj obrázku: Freepik

V březnu zkuste vykopat jámu

Pokud bude v březnu půda měkká, můžete vyhloubit jámu a umístit do ní květináč i s vánočním stromkem. Půdu kolem něj pak zakryjte kůrou nebo rašelinou. Jestli ale byla tuhá zima, těžko do zahrady jámu uděláte a v tom případě budete muset stromek nechat na balkoně. I tady ale bude nutné ho přikrýt, tentokrát můžete zvolit silnější deku.

Strom z balkonu pak v březnu přesaďte do většího květináče, v průměru o dva centimetry, a zakopejte do zeminy. Příští Vánoce ho pak můžete znovu zakopat nebo natrvalo nechat v zemi. Dbejte ale na to, aby vánoční strom v květináči měl zdravé kořeny a byl kvalitní. Někteří prodejci stromům řežou kořeny, a tím pádem nemá smysl je sázet do země, protože uhynou.

Zdroj: https://www.greengeeks.com/blog/dont-throw-out-your-christmas-tree-recycle-it/