Dělená strava má jednoduchá pravidla, kilogramy díky ní mizí před očima. Není však bez rizika

Dělená strava je specifickým způsobem skládání denních jídel. Jejím smyslem je nekonzumovat zároveň proteinové a sacharidové produkty, což vede k redukci hmotnosti. Bohužel má tato dieta i své nevýhody – může vést k nedostatku vitamínů a způsobovat slabost a ospalost. Vyplatí se ji dodržovat?

Kdy dělená strava vznikla?

Dělená strava byla jako způsob diety navržena americkým lékařem Williamem Howardem Hayem ve 20. letech 20. století. V současné době je stále populárnější. Odborníci na výživu ale nabádají k opatrnosti a zdůrazňují, že nejde ani o univerzální způsob stravování, ani o dlouhodobě udržitelnou dietu. Patří totiž mezi tzv. deficitní diety, protože má nízký obsah kalorií a většině lidí nezprostředkuje dostatek energie.

Dieta by se neměla praktikovat déle než tři týdny. Vzhledem k nízkému kalorickému obsahu může být jedním z jejích účinků úbytek na váze, ale po navrácení k normální stravě nastává neblahý jojo efekt. Pokud přesto chcete dietu vyzkoušet, začněte oddělovat konkrétní skupiny produktů, tedy sacharidy, bílkoviny a neutrální potraviny, kam patří zelenina, mléčné výrobky a rostlinné tuky.

Zdroj obrázku: Freepik

V čem dělená strava spočívá?

Princip diety je jednoduchý – nesmí se kombinovat sacharidové a bílkovinné produkty v jednom jídle. Neutrální potraviny se mohou kombinovat libovolně. Ze stravy by mělo být vyloučeno červené maso, smažená a tučná jídla, cukr, sůl, káva, čaj a alkohol. Během diety je třeba dbát na dostatečnou hydrataci a vypít alespoň 2 litry vody každý den.

Sacharidové produkty vyžadují zásadité pH, zatímco bílkovinné kyselé. Při kombinaci obou skupin se může objevit pálení žáhy, ospalost, alergické reakce, zácpa a plynatost. Podle soudobých odborníků ale toto dělení na pH organismu nemá vliv. Před započetím diety se poraďte se svým lékařem nebo dietologem, který posoudí možné kontraindikace. Vzhledem k tomu, že tato dieta neposkytne adekvátní dávku vitamínů a minerálů, nedoporučuje se těhotným a kojícím ženám.

Zdroj: https://www.verywellfit.com/combination-diet-for-weight-loss-4156226