Kitchen 4886892 1920 (1)

Digestoř vyžaduje pravidelné čištění, o to se ale postarají osvědčené prostředky

Odsavač par je nezbytný kuchyňský pomocník, ale jeho údržba si žádá pravidelnou péči. V opačném případě se digestoř stává místem, kde se hromadí nejvíce špíny, mastnoty a bakterií. Zápach v místnosti, vyšší vzdušná vlhkost a případný rozvoj plísní jsou nepříjemné důsledky vznikající při nedostatečné údržbě. Víte, co použít na čištění digestoře? 

Přípravky, které pomohou při čištění digestoře

Pravidelné mytí je pro digestoř nezbytné, pokud nechcete pracně a zdlouhavě odstraňovat silnou vrstvu mastné špíny. Pro běžné otření stačí houbička na nádobí nebo houbová utěrka, teplá voda a prostředek na mytí nádobí. Stejně tak můžete umýt i kovový filtr, který vždy pečlivě usušte.

Na větší mastnotu použijte oblíbenou jedlou sodu, univerzální domácí čisticí prostředek. Ve větším hrnci svařte vodu a přidejte do ní zhruba jeden šálek jedlé sody. Ponořte filtr do hrnce a nechte působit 30 minut. Jedlá soda mastnotu odstraní. Filtr případně dočistěte kartáčem a pořádně propláchněte, nejlépe pod sprchou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ocet také velmi účinně odstraňuje mastnotu, stačí si připravit roztok 1 : 1 s vodou. Můžete ho použít v rozprašovači nebo jen jako roztok na potření. Nechte opět působit zhruba 15 minut a poté důkladně otřete vlhkým hadrem a vysušte.

Nalepenou mastnotu lze očistit i běžným kuchyňským olejem. Zní to paradoxně, ale tato metoda opravdu funguje. Znečištěná místa potřete hadříkem namočeným v oleji, nechte působit a poté setřete a dosušte papírovou utěrkou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Různé druhy filtrů vyžadují různou údržbu

Pamatujte, že každý filtr v digestoři vyžaduje své. Tukové kovové filtry můžete vložit i do myčky. Jen pozor na to, aby kov nebyl poškozen, jinak filtr v těchto místech pokryje rez. Textilními tukovými filtry jsou vybavené některé starší typy digestoří. Ty lze opatrně jednou ručně vyprat, ale po 100 hodinách provozu výrobci doporučují zakoupit filtr nový. Recirkulační digestoř je vybavena uhlíkovým filtrem, ten je třeba měnit jednou za 2–3 měsíce.