Window Curtains

Díky šetrnému praní nebude nutné záclony žehlit

Záclony chrání obyvatele domů a bytů před nechtěnými pohledy sousedů a kolemjdoucích. Jsou hradbou soukromí, k tomu jsou praktické. Současně plní dekorativní funkci, na výběr je nespočet různých vzorů a druhů materiálů. Pro všechny ale platí jedno, čas od času se musí vyprat. Jenže komu by se pak chtělo záclony žehlit? Takových se moc nenajde, proto je lepší se inspirovat radami, jak prát záclony, aby se žehlička nemusela ani vyndat ze skříňky. Je to velmi snadné.

Gravitace udělá práci za vás

Žehlit? V případě záclon se lze této neatraktivní činnosti vyhnout, postačí jen záclony správně vyprat a pověsit. Ostatní práci už udělá samotná gravitace, protože vyvěšením se záclony srovnají do dalšího dne samy. Jistě si každý položí teď otázku, zda je opravdu praní záclon tak snadné? Ano, jen je třeba vyprat záclony jinak, než se pere běžné prádlo. Zásadní je výběr správného pracího programu.

Zdroj obrázku: Freepik

Perte na „jemné“

Vyprat záclony je snadné, jen je třeba zvolit správný program. U některých praček existuje možnost přímo „záclony“, případně se volí program „jemné prádlo“, který se doporučuje pro látky, které se perou v rozmezí 30 až 40 stupňů Celsia. Zkušené hospodyňky ještě přidávají radu, jak docílit toho, aby se látka příliš nezmuchlala. Záclony se složí překládáním do čtverce a ten se umístí do polštářového povlaku, nedojde tak ke zbytečnému zmačkání materiálu. Zašedlé záclony se mohou ještě před samotným praním namočit do teplé vody, do které se přidá sklenice kuchyňské soli nebo citronové šťávy, aby zbělely. Pak už jen stačí spustit program.

Na méně otáček

Dalším krokem je nastavení odstřeďování. Čím méně otáček, tím lépe, protože látka se nebude tolik žmoulat. Postačí, když tedy z látky nebude crčet voda, ale zůstane vlhká. Hned po vyprání se vrátí na záclonovou tyč a vyvěsí. Po uschnutí se ještě doporučuje záclony ošetřit obyčejným lakem na vlasy, aby se dosáhlo efektu hladkých záclon a současně se zamezilo zadírání prachových částí do vláken.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-clean-all-types-of-curtains-1901080