Muz1

Dnešní muž se stále víc vzdaluje své tradiční roli. Mnohdy je ženě spíš na obtíž

Muž má být silný, hodný a laskavý. V dnešní době bohužel muži často jednají, jak by neměli, nemají ambice a nehledají partnerský vztah. Chtějí být nezávislí a dělat vše sami. Kniha Muž bez viny a hanby, napsaná Krystynou Romanowskou a Wojciechem Kuczyńským, napovídá, jak vypadal muž dříve a jak vypadá nyní.

Psycholožka Jagna Kaczanowska vysvětluje, jak to vidí ženy

Na světě žije mnoho atraktivních žen, které by se rády usadily a měly krásný a pevný vztah. Bohužel ale ženy, které mají v životě jasno, jsou samy, protože – jak se říká – nezbyl na ně žádný normální muž.

Role muže a ženy byly tradičně rozdělené

Jak vysvětluje Krystyna Romanowska, byl muž dříve hlavou rodiny. Vydělával peníze a vládl a žena se starala o teplo rodinného krbu – vařila, uklízela, učila děti a celkově se starala o domácnost. Mnoho žen si takto představuje i svůj dnešní život, s tím rozdílem, že chtějí i pracovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Wojciech Kuczyński o dnešních mužích

Na takovém základě, jak uvádí Krystyna, vyrostlo mnoho mužů. Za nic se nestydí, pracují a podporují své ženy. Jsou ohleduplní a tvrdě pracují. Zvrat tedy nastal až s nynější generací.

Za co by se měli dnešní muži stydět?

Dnešní muži, takzvaná nová generace mužů, jsou často závislí na partnerkách a rádi se vyhýbají odpovědnosti, doma ženám nepomáhají, i když na facebooku rádi diskutují o tom, jak rádi pomáhají svým ženám a podporují jejich feminismus. Takový muž dokáže zvýraznit potřeby ženy a rozpovídat se, jak moc je pro něj žena důležitá, a poté doma neudělá žádnou práci navíc. To stejné platí i tehdy, když domácnosti chybí peníze, nepřijme žádnou další práci, protože mu to není pohodlné. Takový nový muž je pro společnost nejvíce trendy, společensky atraktivní a nanejvýš cool v novém oblečení. A jejich žena? Je na pokraji zhroucení, protože vydělat na chod domácnosti, zajistit jídlo, péči o děti a ještě o muže je poměrně náročné. Bohužel takové ženy s sebou nechají vláčet a nevidí to.  

Zdroj obrázku: Freepik

Kde se takový dnešní muž vzal? Jde o špatnou výchovu?

Mnoho takových mužů vyrůstá v takzvaném skleníkovém a květinovém království. To znamená pod pečlivým hlídáním starostlivých maminek. Tito muži, nyní mluvíme o dnešních třicátnících, ale i mladších, byli vychováváni prakticky bez otců. Nejde přitom výhradně jen o děti z rozvedených rodin, ale také o situaci, kdy muž tráví veškerý čas v práci a dítěti se nevěnuje. Tito tátové pracují, udržují dům, opravují auto, vozí rodinu na dovolenou, ale na děti nemají čas, což je jednoznačná chyba. Matky mají vše na svých bedrech. Na druhou stranu muži mladší třiceti let jsou ovlivnění dnešní moderní dobou. Neplánují rodinu a vydělávání peněz, chtějí si jednoduše užívat a žít na volné noze. Fotit se na instagram a nosit co nejdražší a nejmodernější oblečení. A rodina? Ne! To pro ně není smysl života a ani ve třiceti letech na tento život nejsou připravení.

Zdroj: https://goodmenproject.com/ethics-values/andrew-smiler-we-need-to-study-men-because-they-have-changed-and-will-keep-changing/