Do jarního jídelníčku rozhodně patří chřest, jeho příprava je velmi jednoduchá
Už jste letos měli svůj první chřest? Sezóna této jarní pochoutky je již v plném proudu. Pro zeleninu je typická nejen její podoba, ale také to, že jde o poměrně nízkokalorickou potravinu. Chřest je bohatým zdrojem vitamínů, vápníku a fosforu, sodíku a draslíku. Vláknina dodává pocit sytosti už po pár soustech. Významný obsah kyseliny listové je důležitý pro zdravý růst, proto je chřest vhodnou zeleninou pro těhotné ženy i malé děti.
Jedna rostlina, několik variant
Rozlišujeme tři druhy chřestu. Jejich barevnost a struktura závisí na tom, kolik se chřestu dostane slunečního záření. Nejchutnější jsou mladé zelené výhonky, které se pěstují nad zemí. Jejich zelená barva vzniká jako u každé zelené rostliny vlivem světla při fotosyntéze. Výhodou zeleného chřestu je to, že ho nemusíte loupat.
Naproti tomu stojí bílý chřest, který vyrůstá zcela bez přístupu světla pod fólií nebo zahrnutý v zemi. Je o něco křehčí a pochutnáte si na něm o několik dnů dřív než na chřestu zeleném. Bohužel jeho příprava vyžaduje oloupání tuhé vlákniny.
Třetí variantou je fialový chřest s výraznější nahořklou chutí, oblíbený především v Německu.
Jak chřest podávat?
Nejjednodušší recepty jsou ty nejchutnější. Na zelených výhoncích si opravdu pochutnáte, když je krátce povaříte v páře tzv. na skus, pokapete je citrónovou šťávou a olivovým olejem. Tímto způsobem si můžete chřest připravit třeba k rybě nebo bílému masu. Dalším velmi jednoduchým, ale chutným způsobem je chřest připravený s parmskou šunkou. Výhonky spařeného chřestu zakápněte citrónem a zabalte vždy po třech kouscích do parmské šunky. Balíčky naskládejte do zapékací misky a zalijte směsí z vejce, smetany, soli a pepře. Za pár minut si tak vykouzlíte chutnou a nízkokalorickou večeři. Nezapomeňte také na chřest podávaný s holandskou omáčkou. Pro tento pokrm využijete kombinaci bílého a zeleného chřestu.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/asparagus-benefits