Green Wall Texture Background With Stone Tile Floor

Dokonalý živý plot zajistí pouze správný sestřih. Na jaře se znovu zazelená do krásy

V podzimní sezóně přechází živý plot vysazený na pozemku nebo v zahradě pomalu do vegetativního stavu. Pokud chceme, aby se na jaře opět změnil v krásnou zelenou stěnu, stojí za to plot oříznout. Takový postup mu nejen dodá charakter a tvar, ale také jej připraví na bezpečné přežití zimy.

Sezónní střih

Výsadba živého plotu v zahradě je jen prvním krokem k tomu, abyste si mohli vychutnat krásnou zelenou zeď. Stojí za to postarat se o pravidelné prořezávání a tvarování, které mu dodají požadovaný tvar. Je důležité nebát se tohoto kroku. Šikovné provedení způsobí rychlejší množení a stromy se odvděčí bujným růstem.

Vzdát se střihu v daném období a odložit jej na příští rok není dobré řešení. V důsledku toho získáme nadměrný růst výhonků na šířku. Lignifikované části větví nemají spící pupeny, které by rostlině umožnily produkovat nové větvičky. Výjimkou z pravidla je tis obecný, který dokonale toleruje i velmi ostré řezy. V tomto případě rostlina vypadá ještě lépe než dříve.

Zdroj obrázku: Freepik

Kdy začít s ořezáváním

Nejlepší je začít s ořezáváním a tvarováním živého plotu v říjnu nebo listopadu. K tomu je důležité zvolit poměrně teplý a slunečný den. Vyšší teplota pomůže novým výrůstkům rychleji se uzdravit a lignifikovat před příchodem zimy. Hlavním účelem postupu je zkrátit mladé výhonky o polovinu. Stojí za to nechat od 2 do 30 cm růstu v závislosti na tom, jaký tvar chceme získat.

Existuje mnoho druhů rostlin, které nám úspěšně poskytnou účinek vysněného živého plotu na pozemku nebo v zahradě. Při péči o ně stojí za to pamatovat na několik léčebných postupů, které můžeme provést bez ohledu na jejich typ. Základním pravidlem je vždy prořezávat vrcholy keřů do stejné výšky. Pokud jsme vysadili tvarované živé ploty, můžeme je úspěšně oříznout do roviny. Díky tomu zabráníme vniknutí sněhu do spodních částí rostlin.

Zdroj: https://www.rhs.org.uk/plants/types/hedges/pruning-guide