hand-opening-white-curtain

Domácí bělení záclon: jedlá soda, ocet nebo citron jim navrátí zářivou bělost

Záclony jsou běžnou součástí mnoha domovů. Pomáhají vytvářet pohodovou atmosféru a zabraňují tomu, aby bylo vidět dovnitř bytu. Jsou zároveň estetickým bytovým doplňkem. Je třeba jim věnovat potřebnou péči, abyste je udrželi bílé. Znamená to je pravidelně prát a občas jim dopřát bělicí lázeň. Z čeho ji lze připravit?

Domácí bělení versus kupované prostředky

V drogerii je možné koupit bělicí prostředky na chemické bázi. Stojí to peníze, a když šetříte, tak se vám možná za ně nechce zbytečně utrácet. Pokud je tomu tak, poradíme vám, co jiného je možné na bělení záclon použít. Určitě to budete mít doma ve spíži.

Prášek do pečiva

Když se podíváte na složení prášku do pečiva, obsahuje především jedlou sodu. Ta má změkčující a bělicí účinky. Takže směle můžete i prášek do pečiva použít na bělení záclon. Postup použití je velmi jednoduchý. Pračku nastavíte na šetrný program vhodný na praní záclon, to znamená bez ždímání a maximálně na 30 °C. Záclony vložíte do pracího bubnu. Pak přidáte prací prášek a k němu i prášek do pečiva. A necháte projít prací cyklus. Záclony by tímto postupem měly získat zpátky svůj bělostný vzhled.

Zdroj obrázku: Freepik

Jedlá soda také účinkuje

Stejně jako prášek do pečiva funguje jedlá soda. Jsou-li záclony velmi špinavé, tak se vyplatí je přes noc namočit do studené vody s přídavkem jedlé sody. Ta odstraňuje největší špínu. Až budete záclony prát v pračce, společně s pracím práškem přidejte i trochu jedlé sody, abyste záclony vybělili.

Bělení octem a citronem

Věděli jste, že vybělit záclony vám pomůže také ocet nebo citron? Jedná se o kyseliny, které mají bělicí účinky. Postup je následující – do deseti litrů vody přidáte asi půl sklenice octa a záclony do tohoto roztoku namočíte nejlépe přes noc. Na druhý den záclony vyperete pomocí šetrného programu. Podobného účinku docílíte použitím citronu.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/how-to-whiten-laundry-without-chlorine-bleach-109590