Domácí bezinková šťáva vyžene nachlazení z těla a posílí imunitu nejen v zimě
Bezinková šťáva byla oblíbená už u našich babiček. Plody černého bezu se objevují na přelomu srpna a září a my si z nich můžeme připravit blahodárnou tekutinu. Případně jsou hotové přípravky dostupné v lékárnách nebo prodejnách bylinek po celý rok. Plody bezu je vždy nutné tepelně upravit, abychom se zbavili toxických sloučenin, které způsobují nevolnost, zvracení, průjem a dušnost.
Bez má cenné zdravotní vlastnosti
V lékařství se vedle plodů také často používají květy černého bezu. U nich je klíčová doba sběru, tedy v počáteční fázi na přelomu května a června. Sbírané plody by měly být černé a lesklé. Zdravotní přínosy bezu souvisí především s obsaženými antokyany, které neutralizují škodlivé účinky volných radikálů a mají antivirové a protizánětlivé vlastnosti.
V černém bezu se nacházejí také flavonoidy a fenolové kyseliny s ochranným, diuretickým a diaforetickým účinkem na oběhový systém. Najdeme v něm rovněž velké množství vitamínu C, vitamín A a vitamíny skupiny B, dále železo, draslík a zinek. Bezinková šťáva je vhodná především v podzimním a zimním období, kdy se objevují různé infekce.
Výroba šťávy
Bezová šťáva posiluje imunitu a pomáhá rychleji se zotavit v případě nachlazení. Napomáhá odkašlávání a pročišťuje dýchací cesty. Podporuje léčbu zánětů žaludku a střev. Pravidelná konzumace mírní zažívací potíže a zlepšuje činnost střev. Doporučuje se při problémech s ledvinami a při zánětech pokožky. Bezinkovou šťávu mohou pít i děti.
Na přípravu budete potřebovat kilogram zralých bezinek, půl kilogramu cukru, dva litry vody a lžíci citronové šťávy. Bezinky zbavte stopek, omyjte a vložte do hrnce. Zalijte vodou a přiveďte k varu. Vařte odkryté asi 20 minut. Vzniklou směs přelijte přes cedník a vymačkejte šťávu, přidejte cukr a citronovou šťávu a znovu přiveďte k varu. Až se cukr rozpustí, nalijte šťávu do menších sterilizovaných sklenic a pasterujte asi 10 minut.
Zdroj: https://www.allrecipes.com/recipe/228528/elderberry-syrup/