Woman Sitting Armchair Wearing Beige Heels

Domácí bylinná lázeň uleví při oteklých nohách

Oteklé nohy po celodenním maratonu? Nohy jako konve při potížích s oběhovým systémem? Nebo oteklé kotníky a chodidla při vysokých letních teplotách? O nohy je třeba pečovat, protože každodenně nesou tíhu celého těla, proto potřebují patřičnou pozornost. Proti otokům skvěle fungují domácí koupele, které se připravují obdobně jako při pobytu v lázních. Pro zmírnění potíží se používají různé druhy léčivých bylinek, díky kterým otoky rychle zmizí. Po jakých léčivkách sáhnout?

Při nadváze i sedavém zaměstnání

Otoky nohou zažil jistě každý. Někdo po vysokohorské túře, kdy kotníky natečou a lýtka jsou tak bolestivá na dotek, že nejdou ani sundat podkolenky, jiný zase po celodenním stání u pultu v obchodě nebo v továrně u pásu. Potíže s otoky trápí valnou část populace, přičemž viníkem je zhoršený průtok krve. V některých případech otoky doprovází i bolestivé noční křeče. Na otoky trpí také lidé s nadváhou nebo obezitou, ženy v těhotenství, při omezené možnosti pohybu a při sedavém zaměstnání nebo naopak při práci vestoje. Ve všech případech pomůže bylinková koupel. Jakou si připravit?

Zdroj obrázku: Freepik

Extrakt kaštanu s protizánětlivými účinky

Jírovec maďal nebo také kaštan koňský patří mezi hvězdy lidového léčitelství, protože pomáhá uzdravovat všemi svými částmi. Velmi účinné jsou samotné kaštany, které mají adstringentní a antiexudativní účinky. Kaštanová kúra reguluje cévní systém, pomáhá při křečových žilách, mírní otoky a díky analgetickým vlastnostem zmírňuje bolesti nohou. Domácí koupele se mohou připravovat přidáním kaštanové tinktury nebo odvaru z kaštanové kůry nebo ze slupek z kaštanů. Z plodů se může připravit také kaštanová mast.

Levandule uleví a regeneruje

Další zázračnou léčivkou je levandule, která působí na zklidnění nervové soustavy i pro zmírnění otoků. Koupel se připravuje přidáním sušených levandulových kvítků do vlažné vody nebo přilitím odvaru z levandulových květů či nakapáním tinktury do lavoru s vlažnou vodou. Nohy se musí máčet alespoň 15 minut, přičemž vůně levandule pomůže navodit příjemné pocity před usnutím. Na otoky nohou pomohou též levandulové zábaly.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6799692/, https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-swollen-feet, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-chestnuts, https://health.clevelandclinic.org/health-benefits-of-lavender/