Podiatrist Doctor Who Takes Care Womans Toenails Cosmetic Procedures Feet

Domácí ošetření zarůstajících nehtů předejde chirurgickému zásahu. Pomohou bylinky i správné stříhání

Zarostlé nehty na nohou umí pořádně potrápit a jedná se o velmi bolestivé stavy, kdy špatně zastřižený nebo stlačený rostoucí nehet zarůstá do nehtového lůžka, přičemž dochází k jeho deformaci a otokům okolní tkáně. Ve vážných případech končí pacienti se zarostlými nehty na chirurgii, kdy je nutné extrahovat zbytky nehtů nebo nehet strhnout, ale to je krajní řešení, ke kterému se běžně nepřistupuje. Jak lze řešit zarůstající nehty v domácích podmínkách?

Zarůstající nehty trápí více muže

Onychokryptóza, jak se odborně zarostlý nehet do okolní tkáně nazývá, trápí více muže než ženy. Na vině je často špatný střih, ale nemusí tomu tak být vždy. Dalšími neméně častými důvody jsou těsné boty s pevným šněrováním, špatně provedená pedikúra, ale k potížím dochází také vlivem genetických predispozic, po nehodě a úrazu, případně při cukrovce. Vždy je nutné sledovat stav nehtů a zasáhnout včas při začínajících obtížích, při probíhající infekci a otoku je léčba náročnější. A jak si pomoci přírodními prostředky?

Zdroj obrázku: Freepik

Heřmánek a šalvěj

Odvar z heřmánku a šalvěje pomůže při začínajících obtížích. Bylinky zalijte vroucí vodou, přikryjte keramickým talířkem a nechte louhovat po dobu 15 minut. Připravte si lavor s teplou vodou a přilijte odvar, do lázně ponořte nohy a nechte působit. Heřmánek i šalvěj zklidní zánět a zmírní otok, který zatlačuje nehet hlouběji do tkáně.

Dobře očistěte tkáň před stříháním nehtů

Pomocí koupelí s epsomskou solí dojde nejen ke zklidnění, ale také k dokonalému vyčištění okolí nehtového lůžka. Kromě epsomské soli pomůže i koupel ve vlažné vodě s přidáním 1/2 hrnku peroxidu vodíku. Při úpravě nehtů používejte ostré rovné nůžky namísto kulatých, před ošetřením nohy navíc namočte do lavoru se solí a přidejte šťávu z 1/2 citronu, aby se změkčila okolní tkáň a mohli jste provést dokonalý střih a odstranit ztvrdlou kůži v okolí nehtu.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-cut-an-ingrown-toenail