washing-machine-2668472_1920 (5)

Domácí prací prášek bez fosfátů a přidaných látek

Bez pracího prášku si neumíme už svoji koupelnu nebo technickou místnost asi ani představit. Prací prášek je běžně k dostání v každé drogerii. Ale jak si vybrat ten správný, když chcete prášek bez chemických látek? Některé prášky na praní obsahují řadu chemikálií, které dráždí pokožku. Zkuste si za pár kaček vyrobit prášek na praní sami doma.

Domácí prášek je ze tří složek

Domácí prací prášek je směsí třech přísad. První a nejčastěji používanou složkou je tzv. kalcinovaná soda. Její chemické složení je Na2CO3. Ano, pod touto sloučeninou se skrývá uhličitan sodný. Pozor, nepleťte si kalcinovanou sodu se sodou jedlou, která je vhodná také k vnitřnímu užití. Jedlá soda je chemicky hydrogenuhličitan sodný se vzorcem NaHCO3. Kalcinovanou sodu najdete v obchodě pod různými názvy, ptejte se tedy po prací sodě. Uhličitan sodný změkčuje vodu a praní je tak účinnější.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Druhou složkou domácího prášku je borax (chemicky tetraboritan sodný). Také ho koupíte za pár korun. Borax používají zejména zemědělci při zpracování kůží. Jeho dobrou vlastností je, že se dobře vyrovnává se zápachem. Název pochází z arabského slova buraq, a to znamená bílý.

Poslední složkou je perkarbonát sodný. Seženete ho například v prodejnách s ekologickými prostředky, protože jeho požadovanou a třetí potřebnou vlastností je bělení. Použít ho můžete podobně jako sůl na skvrny.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A jak na to?

Domácí prášek je velmi účinný a vyrobíte ho následujícím způsobem. Ideální je připravit si větší množství prášku, abyste nemuseli pro každé praní míchat směs znovu. Na výrobu si nachystejte:

  • odměrnou nádobu (může být obyčejná zavařovací sklenice),
  • uzavíratelnou nádobu na uskladnění (nejlépe také skleněnou),
  • tři zmíněné složky (kalcinovanou sodu, borax a perkarbonát sodný).

Nejdůležitější je samozřejmě poměr, ale ten je opravdu jednoduchý. Do uzavíratelné nádoby nasypete stejný díl od každé přísady. Směs pečlivě zamíchejte. Na jeden prací cyklus by měly stačit čtyři polévkové lžíce. 

Prášek je vhodný i pro citlivou pokožku, protože neobsahuje žádné fosfáty. Lze v něm tak prát i dětské oblečení nebo pleny.