Woman Loads Dirty Clothes Washing Machine

Domácí prací prášek ušetří peníze a přírodu, hotový je během chvíle

V současné době se klade velký důraz na udržitelnost a ekologii. Je třeba chránit životní prostředí a chovat se tak, aby vydrželo v dobrém stavu i pro další generace, které přijdou po nás. Citlivě se k přírodě může chovat každý z nás. Stačí k tomu málo, a to změnit některé své chování. Co třeba si doma připravit šetrný prací prášek na praní bílého i barevného prádla?

Složení průmyslově vyráběných pracích prášků

Automatická pračka je vynálezem, který zjednodušuje domácí práce. Praní prádla je časově i fyzicky náročnou činností, již pračka zvládne za nás. Aby prádlo bylo čisté, je nutné používat prací prášky nebo gely. Obsahují například fosfátová aditiva, detergenty, které nemusejí být příliš šetrné k přírodě.

Některé prací prostředky způsobují nepříjemné kožní alergie. I z tohoto důvodu řada lidí přechází na prací prostředky, které si vyrábějí sami. Jsou totiž bez alergických složek, a přitom dokážou vyprat prádlo do čista.

Zdroj obrázku: Freepik

Příprava domácího pracího prášku

Jestliže se chcete chovat ekologicky, můžete si prací prostředek vyrobit doma. Budete potřebovat:

  • mýdlové vločky,
  • jedlou sodu,
  • esenciální olej,
  • kyselinu citronovou.

Tyto ingredience je možné koupit v drogeriích nebo prodejnách zaměřených na ekologické prostředky. Jedlá soda je běžně k dostání i v obchodech s potravinami.

Jak domácí prášek funguje

Základem domácího pracího prášku jsou mýdlové vločky, které lze získat i tím, že nastrouháte obyčejné mýdlo na praní prádla (například Jelen, marseillské). Nemělo by být parfémované. Jedlá soda sehrává roli bělidla, zároveň z vláken oblečení odstraňuje nečistoty.

Kyselina citronová má také bělicí účinek a je dobrá na skvrny. Do vlastního pracího prášku můžete ještě přidat pár kapek oblíbeného esenciálního oleje, aby hezky voněl. Ale není to nutností. Účinný při praní bude váš prostředek i bez této složky.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-make-your-own-laundry-detergent-1387952